На 30 август за първи път в България пристига танцовата компания на Жил Жобен със спектакъла КВАНТ. ONE DANCE WEEK в Пловдив е една от спирките в световното турне на представлението, което стремглаво събира овациите на публика и критика след премиерата си в края на 2013 г.
КВАНТ е необикновен спектакъл, роден от срещата на швейцарския хореограф Жил Жобен и германския визуален артист Джулиус вон Бисмарк с последните научни открития в областта на ядрената физика. Артистите са сред първите лауреати на наградата Collide@CERN(2012), която им осигурява стипендия за проучвания и тримесечна резиденция в дома на Големия адронен колайдер.
Всекидневната среща с изтъкнати световни учени, с процесите, пробивите и откритията в тяхната работа, и интересът на Жил Жобен към създаването на нови танцови практики, изграждат основата на КВАНТ. В творческия процес са ангажирани пряко двама учени от ЦЕРН – Майкъл Доузър и Никола Шанон. Разговорите за вълни, полета, кварки, взаимодействие на сили, поведение на частици, диаграми на Файнман и генератори на движение прескачат от лабораториите на ЦЕРН в репетеционната зала и се появяват първите щрихи на КВАНТ – ода за молекулярната физика за шестима танцьори.
Жил Жобен започва описанието на резиденцията си в ЦЕРН така:
Физиците са господари на абстракцията.{…}Никога преди не съм се докосвал до толкова абстрактни, противни на интуицията концепции в контекста на нещо така екзистенциално като самото съществуване на материята. За няколко месеца се потопих в свят на много висока експертиза, на учени, дошли от четирите краища на света, за да изследват с истинска страст произхода на нашата Вселена благодарение на Колайдера, който пък е най-сложната машина, която хората са измислили. Колайдерът произвежда феноменално количество данни и е постоянен източник на вдъхновение за научните среди. За мен самия бе изненада колко добре се чувствах, заобиколен от тези учени – така прецизни в описанието си на явленията в света, така прагматични, точни, говорещи без приблизителни стойности. Потънах в лабораторна работа точно като тях. Исках да открия „генератори на движение“, да изведа принципи за движението, базирани на квантовата физика, които да адаптирам в моята област.
По време на престоя си в ЦЕРН Жил Жобен среща Джулиус вон Бисмарк – също артист-резидент, чиято луминокинетична инсталация Versuch Unter Kreisen се превръща в сценографска и светлинна среда на КВАНТ. Реални данни от Големия адронен колайдер са в основата и на музиката към спектакъла, дело на американската композиторка Карла Скалети.
Веднага след представлението на 30 август в дома на културата „Борис Христов“, Жил Жобен и танцьорите от КВАНТ ще се срещнат с пловдивската публика, за да разкажат подробно за специфичната подготовка на спектакъла.
Представянето на спектакъла КВАНТ е част от „Dance connected - създаване на капацитет за укрепване и разнообразяване на българската съвременна танцова сцена“ - проект на Фондация "Едно за култура и изкуства", който се реализира с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за партньорства и експертна помощ (TF PEF).
ONE DANCE WEEK е фестивал за съвременен танц и пърформънс, който тази година ще се проведе в Пловдив от 28 август до 6 септември. Той стартира през 2008 г. и ежегодно представя спектакли от Европа, Азия и Америка, които представят различни тенденции и течения в съвременния танц.
Събитието се организира от независимата платформа за културни събития ЕДНО в партньорство с Фондация Америка за България и Община Пловдив. Сред другите ежегодни фестивали на ЕДНО са ONE ARCHITECTURE WEEK и ONE DESIGN WEEK.
ONE DANCE WEEK e част от събитията в подкрепа на кандидатурата на град Пловдив за Европейска столица на културата 2019.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕК предлага "Европол" да има представителства и служители във всички страни от ЕС
Samsung планира обратно изкупуване на акции за 59 млрд. долара
Доставчикът на индекси MSCI преквалифицира България като Frontier Market
Бизнес перспективите в Германия се подобряват леко, несигурността намалява
Повече магазини, повече възможности: Lidl разширява екипа си с нови работни места в цялата страна
Nike привлече кадър на Pfizer за главен финансов директор
"Левски" вече има нов собственик
Земетресение с магнитуд 4,9 удари Додеканезките острови в Гърция
Завършените проекти на Проинстал ООД - складови и търговски решения
Юли 2026 носи силна трансформация за 3 зодии
18-годишен шофьор е в критично състояние след тежка катастрофа в Русе
"Сецесион - Музите на Душата": Пътуване през епохи и емоции на 28 юни в София
Доскорошна звезда на Ботев ще играе на Острова на Афродита
Ботев Пд обяви престижна контрола
Белингам с призив след издънката на Англия
Официално! Левски с нов собственик
Сензацията е факт! 46-годишният Роналдиньо със силни думи за завръщането си на терена
Фаетон тръгва по стъпките на Брахими в ЦСКА
Юпитер преминава в Лъв на 30 юни: Време е да блеснем
5 елемента на луксозната баня
5 ястия, без които не може на Еньовден
Ето кой печели в играта за PAW PatrolTM Live! „The Great Pirate Adventure“
Маникюри за пари и късмет през юли: Слънчеви нюанси и красиви акценти (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 24 юни
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в "Чайка"
Иван Шишков в парламента: Във Варна се вихри беззаконие вместо туризъм
Грешките при отпускане на лекарства по НЗОК намаляха с над 98%
Задържаха 27-годишен във Варна заради грабеж
Хороскоп за 25 юни 2026
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата
SpaceX доминира в космоса и се насочва към изкуствения интелект
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида