Продавачите на уиски обичат да казват, че продажбите на напитката са пряко свързани с икономическия растеж на дадена страна. Ако това е вярно, то бъдещето на Венецуела изглежда мрачно.
Някога страната бе най-големият потребител на скоч в Латинска Америка и един от шестте основни пазари в света. Но през миналата година продажбите се свиват с 30 на сто. Тази тенденция се очаква да продължи и през 2014 г., смятат мениджъри от бранша.
Главозамайващата инфлация прави напитката непосилен лукс за много венецуелци. В допълнение и държавният валутен контрол усложнява живота на вносителите на богатата на петрол страна. Те нямат достатъчно долари, за да купуват известни марки от Шотландия и Ирландия, пише в свой анализ The Wall Street Journal.
Това обаче не означава, че хората пият по-малко. Икономиката, която анализатори очакват да изпадне в рецесия през тази година, кара все повече потребители да посягат по-често към по-евтиния местно произвеждан ром. При това не бива да се забравя, че Венецуела е родина на някои от най-желаните марки ром в света.
„Ромът е онова, което пият студентите, преди да подобрят вкуса си и да преминат към уискито", казва Оскар Пачино, маркетинг мениджър на алкохолния гигант Diageo за Венецуела. „Но сега има много хора във възрастовата група до 30 или 35 години, които искат да продължат да консумират това, което познават“. Diageo наскоро пусна специален вид ром за тази целева група, наречен Leyenda (Легенда, б. ред.), която е подвид на популярната марка Cacique.
През 2013 г. консумацията на ром е нараснала с 25 на сто, съобщава базираната в Лондон организация International Wine and Spirits Research (IWSR). За тази година се очаква подобно увеличение.
„Има една група хора, които преминават от уиски към ром с високо качество, така че това не променя социалния им статус", казва Жорди Голс. 67-годишният пенсионер от заможен квартал на столицата Каракас е трябвало поради финансови причини да премине към по-евтиния ром. Вечер той седи в своя разнебитен мезонет и мечтае за времената, в които е пресушавал почти всяка вечер по една бутилка от любимото му Johnnie Walker с черен етикет. Този "порок", както го нарича, сега не може да си го позволи. В шкафа за напитки в жилището му са наредени многобройни почти празни бутилки от различни производители. Той все още търси "правилния букет", пояснява Голс.
Една 0.75-литрова бутилка с черен етикет днес струва почти седем пъти повече, отколкото преди две години. Производителят Diageo трябваше да компенсира инфлация от над 60 процента и бързото обезценяване на местната валута боливар на черния пазар. През юли цената се увеличи с 30 на сто. По официалния обменен курс бутилката сега струва почти 400 долара, което съответства на около две седмици работа при минимална работна заплата.
Повече за най-популярните марки четете в продължението на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна има около шест месеца, за да отнеме инициативата на Русия на бойното поле
Индексите в САЩ затвориха с малки повишения в сряда заради несигурността около Иран
На какво се дължи високата доходност на ДЦК?
Норвегия се включва във френската инициатива за ядрено възпиране
Фондовете за богатство в Абу Даби набират милиарди от продажби на акции
Ще получат ли лекарските асистенти в спешната помощ първа категория труд
Времето днес, 28 май: Купести облаци с дъжд и гръмотевици, има условия и за градушки
Хороскоп за 28 май 2026: Интересни новини за Близнаците и нови възможности за Рибите
Рецепта за розова лимонада
5 знака, че тялото ни е под хроничен стрес
ГДБОП удари наркоканал в столичния квартал "Дружба", арестува 7 души
Положението е нетърпимо: Масово се паркира в зелените площи в София
Септември София – Янтра Габрово
Спортът по телевизията днес, 28 май
Мачовете по телевизията днес, 28 май
2 от 2 за англичаните в Европа: Кристъл Палас взе ЛК
ЦСКА се разделя с цел на Левски
Първо в Gol.bg: Шампионът Левски се разделя с голямата си звезда, намери му и заместник!
Силни поверия за Черешова задушница
Задължителни ястия за Черешова или Спасовска задушница
Таро карта за 28 май, четвъртък
Дневен хороскоп за 28 май, четвъртък
Лесен кекс за Черешова задушница (рецепта)
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
Хибридите остават най-търсените коли в Европа
"Възраждане": Потулват дело срещу двама украински терористи, обикаляли трасето на газопровод у нас
Варна посреща 1 юни с богата програма и Ден без автомобили
Събират занаятите и професиите, практикувани във Варна през последното столетие, в изложба
Варна посрещна Павлин Надворни (СНИМКИ)
Слагат фотоволтаици по социални сгради във Варна
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut
Ще има ли геомагнитни бури до края на май: Прогноза за космическото време
НАСА планира изграждането на лунна база с размерите на град