Журналистите Дмитрий Муратов и Мария Реса получиха днес Нобеловата награда за мир на церемония в Осло, предаде Ройтерс. Те бяха обявени за лауреати в началото на октомври, припомня агенцията.
Муратов каза при приемането на наградата, че е възможно да избухне война между Русия и Украйна. По думите му хората на властови позиции в Русия активно поощряват идеята за конфликт. Руският журналист заяви, че в неговата родина политиците, които избягват кръвопролитията, обикновено са смятани за слаби, а отправянето на заплахи за война към света се разглежда като "дълг на истинските патриоти"
"Властимащите активно насърчават идеята за война", каза Муратов, който е главен редактор на в. "Новая газета".
"Освен това в главите на някои луди геополитици евентуална война между Русия и Украйна вече не е нещо невъзможно", каза той.
Според него журналистиката в Русия преминава през "тъмна долина", след като стотици журналисти, медии, правозащитници и неправителствени организации са окачествени като "чуждестранни агенти".
"В Русия това означава "врагове на народа", заяви Муратов, който посвети своята награда на "цялата общност на разследващите журналисти" и своите колеги от "Новая газета", загубили живота си.
При получаването на отличието Реса пък повтори своя призив за реформа на социалните медии.
"Нашата най-голяма нужда днес е да трансформираме тази омраза и насилие, отровната тиня, която се движи в нашата информационна екосистема, приемана като приоритет от американските интернет компании, които печелят повече пари, разпространявайки тази омраза и пробуждайки най-лошото в нас", каза филипинската журналистка, която е съосновател на новинарския уебсайт "Раплър".
Тя призова "САЩ да реформират или отменят параграф 230, законовия текст, който разглежда социалните медийни платформи като доставчици на услуги".
Муратов и Реса бяха удостоени с Нобеловата награда за мир за 2021 г. като признание за водената от тях битка за свободата на словото.
Това е първият случай, в който отличието се дава на журналисти, след като през 1935 г. то беше присъдено на германеца Карл фон Осиецки, разкрил тайната програма за превъоръжаване на Германия.
В своята реч Реса отбеляза, че Фон Осиецки така и не е успял да получи своята награда, тъй като е умрял в нацистки концентрационен лагер.
"С връчването на наградата на журналисти днес Нобеловият комитет показва, че става дума за сходен исторически момент, нова екзистенциална точка за демокрацията", каза Реса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно