Ози Озбърн - фронтменът на британската рок група "Блек Сабат" (Black Sabbath), който страда от болестта на Паркинсон, вече не може да ходи, но е съхранил гласа си, разкри за в. "Сън" съпругата му Шарън Озбърн.
Тя каза също, че легендарната група ще изнесе първия си концерт от 20 години в оригиналния си състав на 5 юли. Според Шарън Озбърн изпълнението ще бъде последното за съпруга й.
"Той е много развълнуван, че ще може да се върне на сцената. Болестта на Паркинсон е прогресивно заболяване и състоянието на човек, който страда от нея, не може да бъде стабилизирано. Заболяването засегна различни части на тялото му, включително краката, но гласът му е добър, както винаги", разказа тя.
Самият Ози Озбърн потвърди в интервю за американската радиостанция "Сириъс Екс Ем" (Sirius XM), че сега се придвижва с инвалидна количка, но добави, че не е загубил присъствие на духа.
"Доживях до 2025 г. Не мога да ходя, но знаете ли какво ми хрумна по време на празниците? Колкото и да хленча, все още съм жив. Макар да се оплаквам, че не мога да ходя, когато се замисля, осъзнавам, че много хора не са направили и половината от това, което аз съм постигнал, и вече не са между живите", каза Ози Озбърн.
Прощалният концерт ще бъде на футболния стадион "Вила Парк" в родния град на членовете на групата - Бирмингам, Англия. По думите на Шарън Озбърн къщата, в която е роден и израснал съпругът й, се намира само на километър и половина от стадиона.
На сцената ще излезе класическият състав на "Блек Сабат" - вокалът Ози Озбърн, китаристът Тони Айоми, басистът Гийзър Бътлър и барабанистът Бил Уорд. Очаква се 76-годишният Озбърн да изнесе кратка солова програма, преди да се присъедини към колегите си.
Пред публиката ще излязат и други емблематични групи. Сред тях са "Металика", "Слейър", "Антракс", "Алис ин Чейнс", "Пантера", "Мастодон" и Gojira, която през лятото ще гостува и на фестивала Hills of Rock в Пловдив.
За музикален директор на концерта е назначен китаристът на "Рейдж агейнст дъ машин" Том Морело. По неговите думи това ще бъде "най-великото метъл" шоу в историята.
Самият Морело ще бъде част от нова супергрупа - група, всеки член на която има статут на звезда към момента на основаването й. В нея влизат вокалът на "Лимп Бизкит" Фред Дърст, лидерът на "Смашинг Пъпмкинс" Били Корган (също част от афиша на Hills of Rock), китаристът Слаш и мултиинструменталистът Волфганг Ван Хален.
Билетите за концерта ще бъдат пуснати в продажба на 14 февруари. Приходите ще отидат в подкрепа на благотворителни организации, които помагат на хора, страдащи от болестта на Паркинсон, и на тежко болни деца. Според Шарън Озбърн никой от музикантите, които са се съгласили да излязат на сцената в Бирмингам, няма да "изкара и стотинка" от това.
Група "Блек Сабат", основана в Бирмингам през 1968 г., има три награди "Грами" и е продала над 75 милиона копия от албумите си по целия свят. През 2017 г. музикантите обявиха края на сътрудничеството си. По-късно Озбърн издаде два самостоятелни албума.
През 2020 г. Озбърн за първи път говори публично за битката си с болестта на Паркинсон. През 2023 г. той обяви, че ще преустанови турнетата поради влошеното си здравословно състояние вследствие на травма на гръбначния стълб, получена още през 2019 г. Общо по време на над половинвековната си кариера Ози Озбърн е изнесъл над 2500 концерта, припомня БТА.

Безработицата в Германия се повишава по-малко от очакваното през ноември
Многофункционална зала в Перник получи голямата архитектурна награда за 2025 г.
Властта, бизнесът и синдикатите обсъдиха 20 мерки за поправка на бюджета
Производствените цени в България растат и на месечна, и на годишна база през октомври
Външният дълг на България е нараснал с над 12% до близо 55 млрд. евро към септември
Шведската икономика изненадващо се ускорява, застрашавайки лихвената политика
Радев дава старт на "Българската коледа" 2025: "Дари надежда на дете в беда"
Черен петък: Клиенти не вярват в намаленията, други харчат по 2 хил. лв.
Елитът на бойните спортове ще бъде отличен на годишните награди "Златен пояс" 2025
"Социално подпомагане" в Бургас на протест: Заплатите ни са мизерни
Коцев на свобода: "Урок за всички - хората да видят какво може да им се случи"
Елитът на бойните спортове ще бъде отличен на годишните награди „Златен пояс“ 2025
Байерн Мюнхен ще отстрани голямата си слабост
Лудогорец пусна билетите за Ботев Враца
Стана ясно дали Реал Мадрид иска титуляр на Ливърпул
Краят на една ера: Грандове искат звезда на Манчестър Сити
ЦСКА продава една от големите си звезди за колосална сума
10 рецепти за солени палачинки
Недостиг на магнезий – работещи естествени решения
Носителите на 10 награди „Грами“ Take 6 с концерт на 23 декември в НДК
Спете умно: Колко градуса в спалнята ви пазят здрави?
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Изберете таро карта и вижте какво ви очаква в любовта през декември
АПИ излезе с важно предупреждение към шофьорите
Борисов обяви какви отстъпки ще направи ГЕРБ за бюджета
Арестуваха мъж, нанесъл телесни повреди на майка си и дъщеря си
Домашен арест за обвиняем за подкуп надзирател
40 българи са блокирани в Шри Ланка от наводнения
Теменужка Петкова: Бюджетът не е изтеглен, а е отложена бюджетната процедура
Астрономи заснеха космическа пеперуда
Китай ще използва андроиди за патрулиране по границата с Виетнам
Магнитна буря на 28 ноември: Каква ще бъде нейната сила
Отбелязаха Деня на благодарността в Космоса: Пуйка и омар на МКС
CAR-T терапията води до ремисия при автоимунни заболявания
Джеф Безос показа лунния апарат Blue Moon MK1 на Blue Origin