Често пъти в ежедневието разговорите които провеждаме с партньора у дома, могат да не са подходящи, особено ако наоколо има деца. И макар и да е трудно, можете да се опитате да овладеете емоциите и да не им позволявате те да се отразят на психическото състояние и развитие на вашите деца.
Вижте кои теми да избягвате:
Критични забележки към другия родител
Най-добре е възрастните да избягват да обиждат другия родител или хората, полагащи основните грижи за детето. Няма значение дали говорите директно с детето или водите разговора, когато то е в обсега на разговора ви. Чуването на негативни коментари за другия родител може да накара детето да се чувства така, сякаш трябва да избере страна или че е отговорно за разрешаването на ситуацията, което може да навреди на чувството му за сигурност.
Това може също така да обтегне отношенията с критикувания родител, тъй като то го вижда като „недостатъчно добър“, а това същевременно кара детето да се чувства виновно, че мисли за родителя си в негативна светлина.
Коментари, които сравняват детето с негов брат/сестра
Специалистите съветват родителите да избягват коментари, които сравняват един брат/сестра с друг. Такива сравнения могат да породят конкуренция между братята и сестрите и да доведат до засилване на конфликта. Това интуитивно ни се струва логично, защото можем да видим как то подхранва негодуванието, ревността и несигурността.
Но това важи и за позитивните послания, които също така създават конкуренция. Например може да кажете на детето си нещо от рода на: „Ти си моето добро момче. Никога не ми създаваш проблеми, както брат ти.“ Сега детето ви не само чувства натиск да се придържа към мястото си на „доброто“, но е и „мотивирано“ да държи брат си и сестра си в ролята на „лошо“ дете. Как иначе ще запази специалното си място в сърцето ви?
Източник: 6 теми, които не трябва да коментирате пред децата
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.