Ари Астър, режисьорът зад култовите хорър заглавия „Наследствено“ и „Мидсомар“, никога не е щадил публиката си. Но с новия си филм „Eddington“, чиято премиера се състоя в петък на кинофестивала в Кан, той може би е създал най-мъчителното си произведение досега – не с кръв или психо терор, а с нещо още по-страшно: връщането в 2020 година.
Действието се развива през май 2020 г., в разгара на пандемията, в измисленото градче Едингтън, Ню Мексико. Там се разразява сблъсък между консервативния шериф Джо Крос (в ролята Хоакин Финикс) и либералния кмет Тед Гарсия (Педро Паскал), който налага задължително носене на маски и локдаун.
„В Едингтън няма Ковид“, настоява Крос, отказвайки да носи маска, въпреки че гневът му срещу Гарсия очевидно е подхранван и от миналата му връзка със съпругата на шерифа (Ема Стоун).
За да си върне контрола, Крос решава да се кандидатира за кмет, облепяйки полицейската си кола с плакати с правописни грешки („Your Being Manipulated“) и разпространявайки конспиративни теории онлайн. Междувременно Едингтън избухва в Black Lives Matter протести, а група младежи активисти започват да го следят с телефоните си, в опит да го хванат в акт на полицейско насилие. Напрежението в града ескалира до точка на кипене, а животите на всички започват да висят на косъм.
Астър се цели право в момента, в който социалната тъкан на обществото започна да се разпада – и не се свени да разчопли болезнените точки. „Eddington“ вече разцепи мненията както сред критиците, така и сред публиката. На коктейл след прожекцията в Кан се стигна до истински дебати – някои хвалеха филма за смелостта и директността му, други го заклеймяваха като прекалено буквален, лишен от чувство за хумор и по-остър към либералите, отколкото към консервативните герои, пише Variety.
Ще бъде ли обаче публиката готова да се върне към напрегнатите първи месеци на пандемията, когато „Eddington“ излезе по кината на 18 юли?
Актьорският състав е впечатляващ – освен Финикс, Паскал и Стоун, във филма участва и Остин Бътлър като култов онлайн гуру. Но въпреки майсторството на Астър, това определено не е продукция, която цели да се хареса на всички. Първата половина е сравнително реалистична, но след това филмът се превръща в абсурдна сюрреалистична одисея – в типичен стил за всеки, който е гледал последния му филм „Бо се страхува“ от 2023 година.
А той беше пълен провал в боксофиса – мащабен проект с бюджет от 35 милиона долара, отново с Хоакин Финикс в главната роля. Затова пускането на „Eddington“ насред летния сезон, когато екраните са залети с супергерои, е смело и рисковано контрапредложение.
Сред всички наметала – ще се намери ли публика, готова отново да избере Ковид маските пред тези на супергероите?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
Акция на седмицата: „Спиди“ АД
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
МТСП сигнализира за схеми за гласове и следи изборната честност
Последен шанс: 5% данъчна отстъпка до 31 март 2026
Приключението Виетнам с дъх на комунизъм: Евтина екзотика сред усмихнати хора
Николай Денков: България трябва да е част от европейските решения
Експерт: Кога косопадът е нормален и как да се грижим правилно за кожата на главата
Факторът Васил! Босна има най-добрият вратар дузпаджия
На юбилея си: Балъков разкри какво води към успеха + ВИДЕО
Италия не можа да стигне в Босна заради сняг
Удар за Барса! Травмата на Рафиня е сериозна
50 000 индонезийци ще създават ад за България
Георги Иванов изригна заради атаката към националния отбор
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Гюров: Искаме да спрем поскъпването за българските потребители
Янкулов: Няма абсолютно никакъв проблем с легитимността на Гюров
48 годишен мъж от Св. Влас почина след сбиване в Слънчев бряг
Ново поскъпване на зеленчуците и основните хранителни продукти
Да помогнем на Валя от Варна, която е затворник в собствения си дом
Последен ден: Днес събират опасни отпадъци от домакинствата пред Община Варна
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите