Иван Комита, познат с яркия си стил и провокативни теми, представи втората си книга „Ахимса“ пред публика в столичния клуб "Перото". На сцената „ехтяха халосни изстрели и молитви“, говореше се за литература, за изкуство, за чудеса, за свръхестествени сили, за източни практики, и се споделяха откровени лични моменти, както от страна на автора, така и от гостите.
Модератор на премиерата беше писателката и сценарист Рене Карабаш, която е и един от първите читатели на романа. В своята рецензия, поместена на корицата на книгата, тя споделя следното: „Иван надскочи себе си и категорично застана на картата на световната трилър-мистична литература.“
Популярните личности, които уважиха автора с присъствие, бяха Мира Добрева, Ромина Тасевска, Ники Кънчев, Ники Илиев, Димитър Тодоранов. А някои от тях взеха и участие, като по време на събитието прочетоха откъси от романа.
Ники Кънчев сподели отново своето мнение за романа, но този път от сцената: „Комита е от смелите български писатели. „Хранилка“ беше написан абсолютно по холивудските закони за екшън. В „Ахимса“ той пуска съвсем на воля въображението си и изпраща героите си на пътешествие отвъд границите на човешките възможности.“
Иван Комита имаше честта да бъде уважен и от представител на посолството на Индия в лицето на г-жа Сони Дахия – втори секретар и началник на канцеларията на посолството в България с посланик Негово Превъзходителство г-н Арун Кумар Саху. Г-жа Дахия благодари лично на автора от сцената на литературния клуб, като приветства Комита за творчеството му, с което популяризира нематериалните богатства на нейната родина по един атрактивен и необикновен начин.
На премиерата беше съобщена и новината за екранизацията на първия роман на автора „Хранилка“, който ще бъде изкаран от неговата литературна форма и ще се превърне в сериал, под режисурата на Ники Илиев и сценарната адаптация на Владислав Тинчев. Продуценти ще бъдат Илияна Лазарова и Габриел Георгиев. Проектът е входиран в НФЦ и екипът очаква и се надява на одобрение, за да може да бъде получено нужното финансиране, необходимо за реализирането на екранизацията.
Сред специалните гости на събитието бяха още духовният консултант на романа Вера Захариева – председател на Българска федерация по йога; Тихомир Тодоров – консултантът, отговорен за екшън сцените с оръжия, който е бивш служител на НСО като охрана на президента Георги Първанов, настоящ инструктор по стрелба и световен шампион по Шотокан карате-до; адв. Петя Мургова – правен консултант и на двата романа на Комита; художничката на корицата на „Ахимса“ Калина Ханджиева; д-р Снежана Атанасова – председател на „Българска асоциация на естетичните дерматолози“ (2017-2025); дизайнерката Христина Ангелова; художникът Стефан Божков; DJ ДИМО БГ; Велина Узунова; Биляна Бързакова; Паолина Петракиева, както и много журналисти, колеги и приятели на автора.
Романът „Ахимса“ преплита два увлекателни и противоположни жанра: трилър и мистика, екшън и духовност. Книгата ще понесе читателите на вълнуващо пътешествие в света на разузнаването, международната престъпност и тероризма, в които се редуват и преплитат екшън сцени, психология, дрога, духовни търсения и йога, истории за приказни храмове и ашрами, живописни кътчета в Хималаите и чудати мъдреци със свръхестествени способности.
Главният герой в „Ахимса“ Джон Хасъмски е български емигрант, един от специалните служители на ЦРУ, който попада в епицентъра на измами, престрелки, убийства, атентати, за които се опитват да го натопят. Но кой? Защо? Агентът се превръща в беглец от закона и трябва да реши – да се предаде или да се укрие и разплете случая. Трудното му детство в България, първите години като емигрант и оперативната работа в ЦРУ са го научили да не се отказва и да се бори до последно. Затова Джон решава да продължи напред в търсене на своя изчезнал сънародник – милионерския наследник, и на истината за заговорниците, които стоят зад опита да бъдат унищожени той и институцията, за която работи. Пътят му ще криволичи покрай свещената река Ганг, ще минава през живописни кътчета в Хималаите, ще се отклонява през ашрами и храмове, ще го среща с необичайни герои с необикновени умения. Мит ли са свръхестествените способности и крие ли човекът заключени в себе си сили – главният герой ще се опита да намери отговорите на тези въпроси, потапяйки се в тайните на Изтока.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia придобива Hugging Face за 13 млрд. долара?
„Телематик Интерактив България“ организира онлайн среща с инвеститори на 28 август 2026 г.
Украйна мобилизира най-боеспособните части за защита на Донбас, войната става все по-жестока
Цената на петрола се понижава за четвърти пореден ден*
Конференцията в Джаксън Хол започва, а инвеститори гледат с очакване към Кевин Уорш
Защо връзките на Китай с Иран не са толкова силни, колкото изглеждат
44-годишен мъж се удави в Созопол
Дунав се покачва в почти целия български участък
Атентатите от 11 септември в САЩ: Процесът срещу организатора започва през 2028 г.
Дрон вдигна по тревога военните в Румъния
Крило предпочете Минесота и Антмен вместо Лейкърс и Лука
Феновете на АЕК след 4:0 над Левски: Трябваше да е 7:0
Черно море чака Алекс Колев след паузата за националните отбори
Сагата около Уоткинс приключва, ясен е и заместникът му
Лудогорец връща Ерик Маркус за гостуването на Спартак Варна
Новобранец впечатли в дебюта си за Тотнъм, но Де Дзерби иска повече
Умни решения за съхранение във всяка стая
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
7 зеленчука, богати на магнезий
Носете един цвят в продължение на седмица
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Синдром на Айзъкс – когато мускулите продължават да се съкращават без волево движение
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Авария оставя част от кв. "Виница" без вода
Още един дрон бе изваден от морето, този път край Галата
Екопарк Варна събира ездачи от цялата страна в битка за Купата на Софийския университет
44-годишен мъж се удави край скалите на Созопол
Клон се стовари върху дете във Варна: Майката завежда дело срещу общината
Кола се вряза в пешеходци във Франция, един човек загина, а 10 са ранени