Романът "Остайница" от Рене Карабаш е номиниран за "Международен Букър" - най-престижното отличие за преводна художествена литература в света. Книгата е включена в дългия списък със своя английски превод "She Who Remains", дело на Изидора Анжел.
Това е вторият български роман от каталога на "Жанет 45", който достига до номинация за "Международен Букър", след "Времеубежище" на Георги Господинов в превод на Анджела Родел, отличен с наградата през 2023 година. Така съвременната българска литература отново намира място сред водещите преводни заглавия в световен мащаб.
В тазгодишния дълъг списък са включени общо 13 книги от различни езици. Журито е в състав Мери Биърд (председател), Реймънд Антробъс, Джарвис Кокър, Ребека Лиу и Патриша Локууд.
"Остайница" излиза в България през 2018 г. и бързо привлича внимание както у нас, така и извън страната. Романът носи на Рене Карабаш Националната литературна награда "Елиас Канети" и номинации за "Роман на годината" на Националния дарителски фонд "13 века България" и за наградата "Перото". През 2023 г. френският превод на проф. Мари Врина-Николов получава отличието на френския PEN клуб, а английският превод на Изидора Анжел печели Gulf Coast Translation Prize в САЩ и по-късно наградата HEIM на американския PEN клуб.
Книгата вече е публикувана на арабски, босненски, гръцки, италиански, македонски, полски и шведски, като предстоят издания и на други езици.
Действието на "Остайница" се развива в планинско албанско село, където Канунът – сборник с архаични закони от времето на Лека Дукагини – продължава да определя живота на хората. Главната героиня Бекиа дава клетва за девственост и заживява като мъж, поемайки ролята на глава на семейството. Решението ѝ поставя началото на поредица от драматични събития и изследва въпросите за идентичността, свободата и мястото на жената в общество, доминирано от патриархални традиции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
De Beers спира производството в основната си диамантена мина в Южна Африка
Анкета: Как да диверсифицираме инвестициите в технологични компании?
Wall Street е на червено, а петролът поскъпна рязко поради напрежението за Ормузкия проток
ЕК планира да мобилизира близо 900 млн. евро за възстановяване на Ивицата Газа
Ще има ли ефект административна забрана за социалните мрежи за деца?
Иван Шишков: Нередностите в пътното строителство не са само при мантинелите
Щитовидната жлеза и храненето - основни правила
Учени създават щит срещу радиацията след магнитни бури
Късна емисия
Гриша Ганчев: Левски купи 14 мача, трябваше да стане шампион + ВИДЕО
ЦСКА продължава с ударната селекция, взима още двама
Франция - Испания
Левски влиза в битка с Локомотив Москва и Рубин Казан за Кингс Кангва
Левски е на крачка от нов трансфер. Подписва с национал на Сърбия
Паника! Меси стресна Аржентина
Таро карта за 14 юли, вторник – Тройка чаши
Идват горещниците: старо поверие разкрива каква ще бъде зимата
Дневен хороскоп за 14 юли, вторник
Традиционна агнешка чорба за Света Марина
Италианска шоколадова торта с череши
Михаил Билалов за „Под прикритие“: Новият сезон ще бъде изключително добър
Всяка десета нова кола в България е електрическа
Летни работилници в библиотеката
Нов регламент: Мигащите стопове при аварийно спиране стават задължителни за новите коли в ЕС
Ученици от Хуманитарната гимназия успешно преминаха стажа си във Варненския апелативен съд
4 нови камиона ще бъдат включени в почистването на Варна и курортите
Продължава издаването на заповедите за премахване на незаконни постройки в "Баба Алино"
Има ли живот на Gliese 3378b: Уникална суперземя на 25 светлинни години от нас
Седем години в Космоса: Какви открития направи руската обсерватория „Спектър-РГ“
Назрява война между хора и слонове за територия в африканската савана
Китайски космически апарат се приближи до мистериозен обект близо до Земята
ЕКА ще търси следи от древен живот в глинени находища на Марс
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия