На 21 март от 19:00 ч в рамките на колекцията "НезабравимиТЕ" ще бъде отбелязана 100-годишнината от рождението на голямата българска актриса Леда Тасева със спектакъла "Леда и думите". Събитието ще се състои в зала "Стефан Данаилов" в Драматичен театър - Пловдив. Входът за вечерта е свободен до изчерпване на местата в залата.
Проектът, дело на журналиста и изследовател на българската култура Георги Тошев, предлага вълнуващ сценичен разказ за живота и творчеството на актрисата, в който се преплитат спомени, стихове и документален филм. В спектакъла специално участие ще вземат актрисите Анета Сотирова и Маргита Гошева. Живото присъствие на сцената и документалните кадри от филма "Загадката Леда" се допълват взаимно, за да изградят пълнокръвен образ на голямата актриса. Събитието е част от инициативите, посветени на вековния юбилей на една от най-ярките личности в българския театър и кино. Проектът се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2026 г. Той ще бъде представен в различни градове в страната - София, Бургас, Варна, Видин, Перник, Враца, места, в които е живяла и играла Леда Тасева.
Ето какво казва Георги Тошев за нея:
"Тя не "играеше". Тя превръщаше сцената в място, където истината е позволена. Беше различна по онзи тайнствен, малко плашещ и безкрайно елегантен начин, който те кара да си оправяш яката на ризата, преди да я погледнеш.
Мод, Клер и достойнството да си тръгнеш навреме.
Леда Тасева живя като своята Мод - с онази лекота, която само хората, познали тежестта на самотата, притежават.
Но в сърцето си пазеше място за Клер на Дюренмат. Може би защото и двете знаеха, че светът е едно голямо пристигане и едно още по-голямо заминаване.
Тя си тръгна точно така - като истинска дама.
Без думи."
Леда Тасева е родена на 22 август 1926 г. във Видин. Баща ѝ Цветко Тасев е родом от белоградчишкото село Раяновци, а майка ѝ Зора е от Дунавци. Част от детството си бъдещата актриса прекарва именно там, в дома на своите баба и дядо по майчина линия. През 1944 г. завършва Първа девическа гимназия в София. Първите ѝ професионални стъпки на сцената са свързани с театъра във Видин, където започва работа като актриса през 1951 г. През 1952 г. е приета във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Стефан Сърчаджиев, заедно с бъдещите големи актриси Емилия Радева, Гинка Станчева и Татяна Лолова.
След дипломирането си през 1956 г. започва дългия си театрален път през сцените на театри в Стара Загора, Бургас, Пловдив, Враца, Пазарджик и София. Играе в Сатиричен театър "Алеко Константинов" и в Театър на народната армия, а по-късно става част и от трупата на Театър "София". Освен на театралната сцена, Леда Тасева оставя ярка следа и в киното и телевизионния театър на Българската национална телевизия. Тя участва в десетки постановки и над 30 филма, сред които "Бъди щастлива, Ани", "Птици и хрътки", "Сиромашко лято", "Самодивско хоро", "Звезди в косите, сълзи в очите", "Прозорецът", "Черните лебеди", "Да обичаш на инат" и "Ганьо Балкански". През 1980 г. печели наградата на Съюза на българските филмови дейци за най-добра женска роля във филма "Прозорецът", както и отличието на Съюза на артистите в България за ролята си в пиесата "Човекоядката". Носител е на орден "Кирил и Методий" I степен и през 1987 г. е удостоена със званието "Заслужил артист".
Леда Тасева умира на 4 юли 1989 г. в София, само десет дни след като изиграва последната си роля на сцената. Тя остава в историята като първия български актьор, изпратен в последния си път с аплодисменти - жест на признание от колеги, приятели и публика. През 2024 г., по повод 35 години от смъртта ѝ, на родната къща на майка ѝ в Дунавци е поставена паметна плоча - още един знак за признателността към една от най-ярките личности в българското театрално и филмово изкуство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Христо Радичев: Турция може да се превърне в алтернатива на китайските електронни търговци
Unilever преструктурира бизнеса си в сделка за 45 млрд. долара
Ще остави ли Тръмп уран в Иран?
Бивш посланик на САЩ в НАТО: В наш интерес е да работим със съюзниците
SOFIX е сред най-засегнатите индекси в ЦИЕ от разпродажбите на пазарите през март
Войната в Иран е лоша за инфлацията, но е още по-опасна за икономическия растеж
След инцидента на 8-ия етаж в Ямбол: Родителите искат децата си обратно
КЗП стартира Великденска кампания срещу необоснованите цени
МВР предлага отнемане на контролни точки за превишаване на средната скорост
Пеевски: Цените галопират с бездействието на служебното "Сорос правителство"
Млада шофьорка от Враца влиза два пъти в ареста заради наркотици
Нов шеф на Локо Пловдив с любопитен призив
Страхотни новини за Норвегия и Арсенал
Жената на Сеск Фабрегас - Даниела Семаан
И легендата Дел Пиеро оплю Италия
Националка на България мачка в Египет
Спортът по телевизията днес, 2 април
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Питка за Цветница
Утре над Черноморието ще бъде предимно облачно
Труден сезон очакват оранжерийните производители у нас
Спипаха молдовец с хиляди кутии контрабандни цигари край Дуранкулак
Председателят на ОбС-Варна поиска от кмета информация за значими разходи на общината
Вълканов: Пазарът на храните е по-скоро спокоен
НСИ започва анкета, за да разбере как живеят хората във варненско
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната