IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Калин Врачански влиза в ролята на Яким в театралната версия на "Дами канят"

Режисьор е Асен Блатечки, който също участва в постановката

Снимка: DizzArt/Иван Дончев

Снимка: DizzArt/Иван Дончев

Една от най-популярните български филмови истории ще получи сценична версия и ще обиколи летните театри в страната. Спектакълът "Дами канят" е продукция на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград и ще гостува в редица градове през лятото и есента на 2026 г.

Постановката е вдъхновена от едноименния филм, чиито герои и реплики отдавна са се превърнали в част от българската популярна култура. Новият спектакъл пренася историята на сцената, като я представя в съвременен театрален формат.

В ролята на автомобилния инструктор Яким, изигран във филма от Стефан Данаилов, влиза Калин Врачански. Режисьор е Асен Блатечки, който също участва в постановката. Сценичната адаптация е дело на Ваня Щерева и Димитър Калбуров, сценографията е на Николай Николов, а костюмите са на Ванина Цандева.

"Стефан Данаилов беше мой учител и аз с много любов някак подходих към този текст. Освен това ние го направихме доста по-съвременно, така че мисля, че хората ще го харесат много. На премиерата в София присъстваха и двама от създателите на филма, които казаха много добри думи. Те също не видяха имитация, клише или нещо подобно. Останаха много доволни, така че и аз съм доволен", споделя Асен Блатечки.

От екипа определят спектакъла като среща с позната епоха, представена през жив театър.

"Това не е просто пиеса, това е среща с епоха, пречупена през модерния жив театър. Публиката ще се смее, ще си спомня и ще преживее нещо наистина голямо", споделят от екипа.

На сцената ще излязат още Милена Маркова - Маца, Пламен Манасиев, Валентина Каролева, Жанет Керанова, Константина Георгиева, Лили Сучева, Лора Христова, Мариана Бонева, Пепа Манева, Теодор Куков и Александър Митев.

Спектакълът ще бъде представен в рамките на национално турне, което ще премине през Плевен, Добрич, Шумен, Велико Търново, Русе, Варна, Бургас, Стара Загора, Свети Влас, Созопол, Пловдив и София.

Дати от турнето:

  • 24 юни - Плевен, Летен театър
  • 25 юни - Добрич, Летен театър
  • 26 юни - Шумен, Летен театър, Фестивал "Тодор Колев"
  • 2 юли - Велико Търново, Летен театър
  • 3 юли - Русе, Летен театър
  • 4 юли - Варна, Летен театър
  • 6 юли - Бургас, Летен театър
  • 7 юли - Стара Загора, Летен театър
  • 18 юли - Свети Влас, Амфитеатър "Арена"
  • 19 юли - Созопол, Амфитеатър "Аполония"
  • 16 септември - Пловдив, Античен театър
  • 23 октомври - София
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата