Всички ние комуникираме ежедневно с околните, но рядко си даваме сметка, ако общуването ни е трудно и разочароващо за тях. Има моменти, когато имаме предвид нещо добро, но заради начина, по който го казваме, нашето послание остава неразбрано и понякога води до нежелани последици.
По-долу ще видите някои от най-често срещаните грешки, които можете да направите в междуличностната комуникация и които често водят до конфликти и влошаване на взаимоотношенията.
Добрата новина е, че след като станете наясно с тези лоши навици, можете да промените начина, по който общувате и да подобрите отношенията си със своята половинка.
Четири характеристики на неефективната комуникация:
1. Винаги обвинявате на „ти"
Тази неефективна комуникация се характеризира с употребата на местоимението „ти", в допълнение с думата "трябва". Всички изречения, които започват с: "Ти трябва да ...", „Ти по-добре...", "Ти си...", „Ти не си.." са изявления, които звучат или като отрицателна оценка към другия, или като заповед. Например:
"Ти не си достатъчно добър ..."
"Ти трябва да обърнеш внимание ..."
"Ти трябва да разбереш моята позиция ..."
Повечето хора не обичат да бъде съдени или да им се казва какво трябва да правят. Това лесно може да събуди тяхното чувство на възмущение и те да заемат отбранителна позиция. Този тип комуникация е проблематична и подканва към отговор "не", в резултат на конфликт.
2. Правите универсални заключения
Универсалните изявления и заключения са израз на обобщаване на характера на човека или на неговото поведение, но по един негативен начин. Най-често срещаните видове универсални заключения включват използването на думи като "винаги", „никога", „толкова", "така", "всеки път". Например:
"Ти винаги оставяш седалката на тоалетната вдигната!"
"Ти никога не слагаш капачката на пастата за зъби, след като я използваш!"
"Ти винаги бъркаш!"
"Ти си толкова мързелив!"
"Ти пропускаш концертите всеки път!"
"Ти си такъв скъперник!"
"Всеки знае, че ти си лош!"
Тези универсални заключения ще подтикнат другия човек да каже, че не е вярно, за да опровергае твърдението ви. Тоест те обезкуражават промяната в него, защото са твърде общи и негативни като съдебно решение. Важно е да се избягвате използването им и при общуването с децата си, за да не накърните тяхното самочувствие.
Останалото прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.