Ходейки в пълно с хора помещение, имате ли усещането, че всички погледи са насочени към вас? Чувствате ли се притеснени, усещате ли пулса в ушите си? Ако някой ви заговори се боите, че ръцете ви ще се разтреперят, когато трябва да се ръкувате. В стремежа си да прикриете притеснението си, побутвате очилата на носа си, но те падат от лицето ви.
Такива комични ситуации се случват на хора със свръхниско самочувствие, което специалистите психолози определят като социално тревожно разстройство.
Устойчивата и силно изразена тревога в различни социални ситуации може да добие размери на социална фобия, което впоследствие се превръща в огромен проблем. Обикновено тази силна тревожност е породена от страхове, свързани с оценка, осъждане, критикуване от другите, водещи до публично унижение.
Какви са симптомите на социална тревожност?
Общите физически симптоми са сърцебиене, треперене, пребледняване, изчервяване, напрежение в мускулите.
Сексуалното безпокойство е една от най-често срещаните социални тревожности. В тежки случаи страдащите дори са склонни да престанат да допускат интимна близост с противоположния пол.
Социалното безпокойство може да бъде придружено от „изпреварваща“ тревожност. При нея страхът връхлита преди самата случка. Изпреварващата тревожност настъпва само при мисълта за предстоящата среща с хора или друг отключващ фактор. Така симптомите се появяват много преди същинската ситуация.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.