Три нови банди влизат в афиша на рок феста на годината. Част от Sofia Rocks 2013 ще станат още немската траш метъл машина Hämatom, норвежката прогресив/ блек метъл групировка Enslaved и американската ню метъл/ алтърнатив банда, номинирана за ГРАМИ, Spineshank.
С хедлайнер на събитието Rammstein и британските зверове от Bullet For My Valentine, фестивалът обещава да бъде повече от впечатляващ. Датата 26 юли 2013 ще бъде паметна, а центърът на София за четвърта поредна година ще бъде разтресен от мощен рок.
Траш метълите от Hämatom са част от течението NDH (Neue Deutsche Haerte). Бандата е създадена в Мюнхен, Германия през 2003. Големите им музикални влияния са Rammstein, Die Krupps и Ministry. Издават своя дебютен Nein! През 2005, а вторият им албум Wut (2008) смазва с тежки китарни рифове и напрегнати барабани, целият е с текстове на немски, вдъхновени от стари европейски приказки. Следват още два студийни албума: Stay Kränk (2010) и Wenn man vom Teufel spricht (2011). През 2012 преиздават албума Wut и вадят и лайв продукция - Schutt und Asche (Live). Бандата е била част от много значими фестивали, включително и Wacken Open Air през 2011.
Другите гости Enslaved са норвежка прогресив/ блек метъл банда, създадена през 1991. По това време основните виновници за групата Ивар Бьорнсон и Грутле Кйелсон са едва на съответно 13 и 17 години, като преди това двамата свирят и в дет метъл формация – Phobia. Името Enslaved е вдъхновено от демо трак на Immortal - Enslaved in Rot. В началото звукът им е на типичната норвежка блек метъл група, но скоро започват да търсят нови хоризонти и нови начини да изразят себе си. Самите те отхвърлят етикета „блек метъл” и предпочитат „екстремен метъл”. От 2000 година насам прогресив влиянията в звученето им са все по-осезателни с всеки нов албум. В началото пеят предимно на норвежки, а в първия си албум имат и три парчета с текстове на исландски, но след излизането на Monumension (2001) започват да творят основно на английски. Голяма част от текстовете им съдържат препратки към Северната митология.
Щатската ню метъл/алтернатив банда Spineshank е създадена през 1996, номинирана за ГРАМИ, с издадени четири албума и продажби от над 540,000 копия. Групата се ражда от предишно формирование – Basic Enigma, които се разпадат, след като част от членовете й и бъдещи такива на Spineshank чуват албума на Fear Factory от 1995 Demanufacture и решават да поемат в нова посока. Spineshank и до днес твърдят, че Fear Factory са най-голямото им влияние. Самият Дино Казарес е близък техен приятел и той е човекът, който, след като слуша техен демо запис, ги кани да подгряват концерт на Fear Factory в Лос Анджелис. След това за съпорт ги канят и нечовешки банди като Coal Chamber, Soulfly, Sepultura и Danzig. Лейбълите веднага ги забелязват и атакуват с предложения, дебютният им албум Strictly Diesel излиза за Roadrunner Records през 1998. В него вокалът на Fear Factory се включва с вокали в парчето Stain, следва и съвместно европейско турне на двете банди.
Вторият албум на Spineshank The Height of Callousness (2000) е силно индъстриъл повлиян. През 2001 бандата участва на Ozzfest и пътува на турне с групи като Disturbed и Hed PE.
Sofia Rocks влезе в историята с паметното шоу на Голямата траш четворка. През 2010 Metallica, Slayer, Megadeth и Antrax забиха на една сцена като никога до тогава. България не просто стана свидетел на събитието, но предаваше лайв за целия свят. Помним, именно нашата дата, част от първия Sofia Rocks, беше избрана за снимки на концертните изпълнения, които милиони фенове гледаха в реално време в кино салони на всички континенти, а целият запис се овековечи по-късно в специално DVD.
След траш легендите част от фестивала са били банди като Alice in Chains, Stone Sour, Whitesnake, Guns N Roses, Trivium, Ugly Kid Joe, Kaiser Chiefs, Clawfinger, Manowar, Within Temptation. Разбира се, след SOFIA ROCKS 2013 любима банда на феста моментално ще станат немските машини Rammstein, които забиха за първи път в България именно като част от афиша през 2010.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Търговията на Иран спада, Хаменей призова за намаляване на зависимостта от долара
Защо БВП е най-важният показател сред икономическата статистика?
37 души загинаха след руски удар край Киев, според Украйна Русия готви нова сухопътна офанзива
Илияна Йотова: Другата седмица ще знаете името на вицепрезидента
С нарастването на цените Турция губи репутацията си на евтина туристическа дестинация
Най-големият строителен проект в Гърция се фокусира върху екологията и устойчивостта
Три зодии минават през тежко изпитание заради ретроградния Сатурн на 30 август
Полицията за пожара в Созопол: Пожарната е тръгнала минута след сигнала, паркирани коли забавили достъпа
Три години от демонтажа на Паметника на Съветската армия: Бъдещето на Княжеската градина
Сектор "Г" иска оставката на Христо Янев: ЦСКА не е училище
Йотова: Да бъдем българи с изправени гърбове - заедно можем да преодолеем всичко
Изкуството оживя пред базиликата "Свети Франциск" в Италия (СНИМКИ)
Реал без Чуамени и Ендрик срещу Малага
Хари Кейн: Разговорите за новия договор бяха положителни
След скандал в Близкия Изток: Напомниха за тесла срещу Барса
Аморим: Гонсало Рамош играе за двама
Ливърпул се спаси от загуба срещу Нотингам
Николо Трезолди каза „да“ на Италия
Родените на тези дати, са склонни да постигат повече успехи
Седмична нумерологична прогноза за 31 август – 6 септември
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Община Аксаково е глобена заради отпадъци край Любен Каравелово
Красота във въздуха на фестивала на хвърчилата във Варна
Евростат направи класация къде е най-натоварено от туристи
Жена се удави на плажа в Ахтопол
Полицаи разубедиха мъж, качен на перилата на Аспаруховия мост
БСП застава зад кандидатурата на Йотова на изборите