Лили Асенова е председател на Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка.
Самата тя се сблъсква със заболяването още на крехка възраст, едва 24-годишна. Благодарение на адекватната й реакция да предприеме изследване и потърси компетентен лекар, след стриктно следване на препоръките на специалистите, успява да победи болестта.
Оттогава се е посветила на дейност да помага на жените в борбата срещу рака на маточната шийка и повишаване информираността им за начините да предотвратят заболяването.
Ваксината срещу HPV, основният причинител на рака на маточната шийка, вече се реимбурсира от НЗОК. Как бихте коментирали тази стъпка от страна на държавата?
Всъщност, усилията ни в тази насока са от години. През последната година се получи добър диалог между топ специалистите в страната за тази локализация на рак, неправителствения сектор и медиите, което показа, че когато се съберем и положим усилия в една посока, те се увенчават с успех.
Първоначално усилията ни бяха насочени ваксините да станат част от Имузационния календар за момичетата на 12-годишна възраст, преди половия дебют. Но заради антиваксиналните настроения, които се наблюдават в нашата страна, както и опита на Европейските и Балкански държави, подехме инициативата те да преминат към Националната здравноосигурителна каса. Така се дава възможност ваксинирането срещу HPV да се предприема от тези, които желаят и осъзнават необходимостта от една добра профилактична мярка срещу рака на маточната шийка за себе си или своето дете. Известно е, че цената на ваксината е висока и осигуряването й би затруднило много от желаещите семейства.
Факт е, че държавата отпусна 2 млн. лв. за тази цел.
Какво Ви е мнението за ваксината срещу HPV?
Нямам никакво съмнение относно ефикасността и безопасността на ваксината. Известна ми е ползата за обществото от приложението й много преди тя да се появи на нашия пазар.
Ние сме забравили, че епидемиите от най-опасните заболявания на човечеството като морбили, туберкулоза и пр. днес са предотвратени и не вземат жертви, в сравнение с миналото, именно благодарение на масовото имунизиране на населението срещу тях.
Продължението на интервюто можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЦИК е решила да разкрие 493 секции в 55 държави за изборите на 19 април
ЕС проучва създаването на западен стоманодобивен съюз със САЩ и Великобритания
Украйна и Катар са подписали споразумение за сътрудничество в областта на отбраната
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Доброволци почистиха "Люлин" и събраха над 50 тона боклук
На фона на глобалните кризи: Засилен интерес към частните бункери
Борисов: ПП и ДБ друго не могат, освен да работят със "свое МВР"
Светослав Бенчев: Бензинът е поскъпнал с 14% за месец
Окупирахме Топ 3: Стилияна Николова е начело, Ева Брезалиева е трета
Заплашва ли ги? Тухел с любопитен коментар за английските национали
Министър Димитър Илиев приветства гимнастичките в София
Няма връщане назад! Ливърпул реши за Слот
Интер хлътна по Коне, готви "тлъста" сделка
Параноя? Барса притиска Ла Фурия заради Ямал
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Първи арестуван кмет за изборни нарушения
Порой близо до Шумен, въведоха временна организация на движението
493 секции в 55 държави за изборите
Варненецът Иван Иванов е на финал в Испания
Хванаха за ден 45-ма шофьори с алкохол или наркотици
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите