Мултивитамините и минералните добавки не могат да предотвратят инсулт. Те не способстват и за подобряване на паметта, установиха американски учени, чийто труд е публикуван в Annals of Internal Medicine, съобщи Асошиейтед прес.
Статистически данни показват, че повече от половината от възрастното население на САЩ приема витамини. Мнозина се надяват, че те намаляват риска от сърдечносъдови заболявания и рак, че подобряват паметта.
"Няма доказателства, че витамините и добавките са полезни в дългосрочна перспектива. Те не могат да предотвратят инсулт или инфаркт", твърди Едгар Милър, професор по медицина и епидемиология от университета "Джонс Хопкинс", един от авторите на изследването.
В статията "Достатъчно: стига сме харчили пари за витамини и минерални добавки", са обхванати три различни научни труда. В тях се анализира може ли приемането на витамини да предотврати сърдечни пристъпи, рак, да подобри когнитивните функции на хората на над 65-годишна възраст.
Първият научен труд обхваща 27 изследвания, в които са участвали повече от 450 000 души. На тази база учените са стигнали до извода, че мултивитамините не способстват за предотвратяване на сърдечносъдови болести и рак. А при пушачите, които приемат бета-каротин, рискът от рак на белите дробове дори нараства.
Вторият труд показва, че пиенето на витамини не намалява риска от повторен сърдечен пристъп. Третият свидетелства, че витамините не подобряват когнитивните функции. В него са участвали почти 6000 мъже на над 65 години. В продължение на 12 години едни от тях са пили мултивитамини, а останалите - плацебо. Оказало се, че ефектът от тях е еднакъв.
В статията си американските учени подчертават, че индустрията, съсредоточена върху производството на витамини и минерални добавки, носи огромни печалби. Всяка година те възлизат на около 12 милиарда долара.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Разходите по държавните заеми в Европа растат, но какво означава това за домакинствата?
Инвестициите в бизнес имоти в ЦИЕ достигат почти 6 млрд. евро през първото полугодие
JD Sports снижи прогнозите си, тъй като потребителите харчат по-малко за маратонки
Очаквани данъчни промени в Китай охлаждат разходите на богатите купувачи за луксозни стоки
Monte dei Paschi одобри двойна оферта за Banco BPM и Banca Generali
Новата формула за минималната заплата – положителна, но твърде сложна
ЦСКА се самоуби в Крит и падна тежко от ОФИ в Лига Европа
Гараж за автобуси пламна в столичния квартал "Орландовци"
Магнитни бури връхлитат Земята на 20 и 21 август
Търсят доброволци за лов на съкровища в пресъхналия Дунав
Кошмар за ЦСКА в Крит: ОФИ разби „червените“ с 3:0
Чайките отказаха оферта от "Анфийлд" за крило
Нов проблем на "Армията": Сенси и Брахими аут за ЦСКА
ОФИ Крит – ЦСКА 3:0
Проблем за Арсенал преди началото на сезона в Англия
Ван дер Ваарт чака дете от секси хандбалистка + СНИМКИ
Таро карта за 21 август, петък - Асо жезли
Дневен хороскоп за 21 август, петък
10 рецепти за разядки
Тест: Дървото на желанията
5 зодии с положителни промени до края на август 2026
Цветни и абстрактни – маникюри за зодия Дева (+Снимки)
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Витамин D е свързан с по-добра когнитивна функция
Проф. Юта-Берглер Клайн: GPT-1 антагонистите, използвани при диабет и за отслабване, предпазват и сърцето
Нов ЯМР, скенер и линеен ускорител ще заработят в ИСУЛ от есента
Психология за родители: Тръгването на ясла или градина – как да подкрепим детето при адаптацията
С фото изложбата „Всеки нов живот заслужава шанс“ Майчин дом отбелязва 50 години неонатология
„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа