Бърз онлайн тест дава възможност на всеки да провери дали е в риск от сърдечно-съдовото заболяване Фамилна хиперхолестеролемия (ФХ). Той е изработен в рамките на информационна кампания "Какъв е твоят фамилен отпечатък?" и е достъпен на Facebook страницата на инициативата. Тестът съдържа 7 ключови въпроса, които в рамките на минута могат да дадат необходимите насоки.
Фамилната хиперхолестеролемия е заболяване, което се отразява на нивото на LDL - холестерола в кръвта. В 25 до 50% от случаите то е наследствено, а близо 90% от пациентите не са диагностицирани и научават за него след инфаркт или инсулт. Епидемиологичните данни сочат, че близо 14 000 души в България най-вероятно са засегнати от ФХ, а в световен мащаб заболелите са около 35 милиона души.
Ранното диагностициране на ФХ позволява да се предприеме медикаментозно лечение за нивата на т. нар. лош холестерол (LDL) и по този начин да се избегне риска от усложнения, от ранни сърдечно-съдови заболявания и инциденти, и смъртност. Според проучвания, нелекуваните мъже с ФХ имат 50% по-голяма вероятност да преживеят сърдечно-съдов инцидент преди да навършат 50 години. За нелекуваните жени процентът е по-малък - 30%, а възрастовата граница по-висока - 60 години. Това поставя мъжете преди 50-годишна възраст в по-голям риск.
Макар ФХ да е наследствена, болестта може да бъде контролирана чрез медикаменти и с малки промени в ежедневния ритъм на живот. Тютюнопушенето, нездравословното хранене, липсата на двигателна активност и неконтролирания стрес също са фактори, които имат отношение към сърдечно-съдовото заболяване.
Кампанията "Какъв е твоят фамилен отпечатък?" е инициирана от биотехнологичната компания Амджен България в партньорство с Дружество на кардиолозите в България, Федерация Български пациентски форум (ФБПФ) и сдружение "Кардиология и фамилна хиперхолестеролемия България". Всички те насочват вниманието към признаците на заболяването, риска от появявата на сърдечно-съдови инциденти и необходимостта от ранна диагностика и лечение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ръстът на приходите на собственика на Temu се ускорява през четвъртото тримесечие
ЕС задълбочава икономическите отношения със Западна Африка
Съоснователят Лука Ангелов е продал всичките си акции от "Градус"
Американските индекси се покачват след новината за мирен план на САЩ за войната в Иран*
България се изравни с Гърция по паритет на покупателната способност
Регионалният министър: Пътната агенция има задължения за 752 млн. евро
Bulgaria ON AIR стартира поредица от предизборни дебати в "Денят ON AIR"
Простреляха 12-годишно дете при игра с незаконна въздушна пушка на дядо му
Костадин Костадинов: Паметта на граф Игнатиев не трябва да бъде поругавана
A1 стартира предварителните поръчки на Apple AirPods Max 2
Задържаха младежи за изнудване: 30-годишен принуден да плати €5 500 заради скандално видео
Правителството и петролната асоциация: Няма опасност от недостиг на горива
Трансферен удар за Барса, взима Виктор Осимен
Легендата Марчело Липи надъхва Италия
Те го уволниха, а сега той се подигра зверски с тях
Турчин изчетка сериозно треньора на Интер
Лидерът на ЦСКА дръпна ръчната
Шок! Фенове и играчи плащат гаранция от 15 000 долара, за виза за Мондиал 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Главоболие, световъртеж – как ни влияят магнитните бури?
ИТН с подписка за извънредно заседание на парламента на 1 април
Авиокомпании спират полети заради високи цени на горива
Театърът във Варна с голямо намаление на всички билети
Костадинов: Рискуваме отравяне на водата на цяла Североизточна България
В Черно море няма да има рокади в ръководството
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране