Епидемията от диабет в световен мащаб достига критични нива с 800 милиона случая.
Публикуваните резултати подчертават необходимостта от незабавни глобални действия за справяне с тази епидемия, заявиха от здравната агенция на ООН.
Проучването е проведено от Сътрудничеството в областта на рисковите фактори за незаразни болести (NCD-RisC) - световна мрежа от 1500 изследователи сътрудничество със Световната здравна организация /СЗО/.
Това е първият глобален анализ на тенденциите както в нивата на заболеваемост от диабет, така и в обхвата на лечението, базиран на данни от 140 млн. души по света на възраст над 18 години.
Анализът разкрива удвояване на случаите на диабет от 7 на 14% между 1990 г. и 2022 г., като близо 450 милиона възрастни - 60% от засегнатите - остават без лечение. Тази извънредна ситуация засяга особено силно държавите с ниски и средни доходи, където се намират 90% от болните, които не се лекуват активно.
„През последните три десетилетия наблюдаваме тревожно нарастване на диабета, което отразява увеличаването на затлъстяването, утежнено от въздействието на маркетинга на нездравословни храни, липсата на физическа активност и икономическите трудности“, предупреди генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.
Югоизточна Азия и регионите на Източното Средиземноморие са изправени пред най-голяма тежест, като приблизително 20% от възрастните са засегнати.
Тези региони, заедно с Африка, отчитат най-ниски нива на лечение - по-малко от четирима от всеки 10 възрастни диабетици приемат лекарства.
В отговор на тези предизвикателства СЗО стартира нова глобална рамка за мониторинг, която се фокусира върху ключови показатели, включително гликемичен контрол и достъп до основни лекарства.
Тази инициатива допълва Глобалния договор за диабета от 2021 г., който има за цел да осигури равен достъп до цялостни грижи. Рамката представлява решаваща стъпка в стандартизирането на подходите за превенция и лечение на диабета в различните здравни системи по света, заявиха от СЗО. /БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Big Tech обединява усилия срещу бъдещи кибератаки с изкуствен интелект
Ще се стигне ли до оттегляне на външни инвеститори в американски дълг?
Правителството възложи финансова инспекция на НДК за периода 2024-2026 г.
Лихвите по кредитите за бизнеса и потребителските заеми се увеличават през юли
Трима представители на Фед изразиха загриженост за инфлацията в САЩ
Европейските фондови борси са в отстъпление на фона на разпродажби във Франция
Сигнал: Заключено куче в изоставен апартамент в София, съседи го хранят през прозореца
Късна емисия
Рецепта за здравословен паста огретен
Созопол отново е сцена на българската култура с празниците на изкуствата "Аполония"
НА ЖИВО: ЦСКА – ОФИ Крит 0:2
Феновете на ЦСКА загряха за ОФИ с „червен“ любимец
Страхотни сблъсъци между колоси в Шампионската лига
Официално! Тотнъм с голям трансфер
Важна новина за феновете на Левски
Гришо ще играе в основната схема на US Open
Таро карта за 28 август, петък – Петица чаши
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Високопротеинови пилешки такос
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени