Екипът на Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Майчин дом“ спаси млада жена от Бургас с изключително рядко и високорисково за бременността генетично заболяване – болест на фон Вилебранд тип 2B.
25-годишната Мартина е диагностицираната с рядкото хематологично заболяване, характеризиращо се с абнормна функция на фон Вилебрандовия фактор и хронична тромбоцитопения (ниски тромбоцити). Това състояние значително увеличава риска от тежки кръвоизливи, както по време на бременност, така и при раждане и следродилния период.
„При пациентки с болест на фон Вилебранд тип 2B се наблюдават много ниски тромбоцити и дори процедури като вадене на зъб, крият значителен риск от кръвоизливи. Раждането при подобни случаи изисква изключително внимателно планиране, наблюдение и готовност за бърза реакция,“ обясни д-р Ибрям Ибрям, акушер-гинеколог в Клиниката по патология на бременността.
Мартина сподели, че няколко болници в страната, включително в София, са отказали да поемат случая ѝ заради високия риск.
„Д-р Ибрям беше единственият лекар в България, който се ангажира с моя случай. Той подходи с изключителен професионализъм, подготви няколко различни сценария за раждането, включително и критичен, ако се наложи секцио. Въпреки риска, благодарение на неговата експертиза и подготовка, родих естествено и без усложнения,“ разказа Мартина Димитрова от Бургас.
След прецизно проследяване състоянието на майката и на развитието на бебето през цялата бременност и чрез предизвикано раждане под ръководството на д-р Ибрям Ибрям с участието на д-р Вера Иванова – анестезиолог и на Любослава Божилова - акушерка, проплаква здраво момиченце с тегло 2440 грама и дължина 46 сантиметра. Случаят е сред изключително редките и високорискови, като професионализмът, опитът и подготвеността на екипа са решаващи за успешния изход, подчертават от пресцентъра на лечебното заведение.
„Изключително благодарна съм на д-р Ибрям и целия екип на „Майчин дом“. Те се справиха с този сложен случай и ми дадоха шанс да родя здраво дете въпреки тежките рискове,“ изрази своята признателност младата майка.
Мартина и бебето Мария Михаела се чувстват добре и вече са си вкъщи.
„Успешното раждане при Мартина е пример за това как, с правилен подход и подготовка, дори най-сложните случаи могат да имат щастлив завършек. Изключително важно е при подобни пациентски случаи, осигуряването на кръвни продукти като тромбоцитен концентрат. Благодарни сме на колегите от Националния център по трансфузионна хематология, че реагираха бързо и осигуриха необходимите кръвни продукти преди началото на раждането,“ посочи д-р Ибрям.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп поиска бюджет от 152 млн. долара за отваряне на прочутия затвор "Алкатрас"
Активността в сектора на услугите в САЩ се свива за първи път от 2023 г.
За две седмици златните резерви на Турция са намалели със 118 тона
ССБ: Петролният пазар беше най-силно повлияният от новинарските заглавия тази седмица
Напрежението расте: Иран свали американски самолети, един пилот е в неизвестност
Не просто купуване на неща: Защо "емоционалната икономика" в Китай е във възход
"Перлички на смелостта" и деликатността в детската психология
Осем загинали при срутване на къща след силен трус в Афганистан
Магията на Лазаровден: Традицията е жива (СНИМКИ)
Рекордни резултати в контрола на бездомните животни в София
Лазарките - живият символ на новото начало и светлината
Влак се удари в свлачище между Царева Ливада и Трявна, има пострадали
Малена Замфирова: Никога не съм мислила за отказване
Голяма новина за Григор Димитров свързана с Монте Карло
Неприятно. Травмата на Дончич не е много лека
Всички мачове и класирания в НХЛ
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Новобранец сложи ЛеБрон и Дюрант в малкия си джоб
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Четворна надница за някои от работещите по Великден
Един загинал в катастрофи през последното денонощие
Вековна църква край Варна се нуждае от сериозен ремонт
Гришо стартира срещу аржентинец сезона на клей
Кристиано Роналдо се приближи на 33 гола от заветната си цел
Тръмп поиска трилион и половина за отбрана от Конгреса
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век