Трудно предвидими остават последиците за Близкия изток от убийството на иранския генерал Солеймани. След ракетния обстрел на две военни бази в Ирак, използвани и от американските военни, политическото ръководство в Техеран изпрати многозначни сигнали: върховният водач Али Хаменей зави, че са "зашлевили шамар на американците", но че иранското отмъщение за убийството на Солеймани е друг въпрос - военни акции от този род съвсем не са достатъчни за това, увери Хаменей, съобщава "Дойче веле".
В същото време иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф определи ракетния обстрел за подходяща "мярка за самоотбрана" и увери, че Иран не желае „ескалация или война", но щял да се "защитава срещу всеки акт на агресия".
Според Революционната гвардия, нападенията с ракети са отмъщение за целенасоченото убийство на Солеймани. Тя заплаши също с нападения срещу Израел и съюзниците на САЩ. Тази заплаха е насочена имплицитно и срещу американските съюзници на Арабския полуостров, най-вече срещу Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Загриженост в Рияд
Правителството на Саудитска Арабия е наясно, че положението е сериозно. Вашингтон не е уведомил предварително Рияд за акцията срещу Солеймани, заяви висш саудитски служител. Същевременно саудитският външен министър принц Файзал бин Фархан ал Сауд призова към спокойствие след „крайно опасната" ескалация между Иран и САЩ. „Надяваме се, че всички политически играчи ще предприемат необходимите стъпки, за да предотвратят по-нататъшна ескалация и провокации", заяви той. А крал Салман бин Абдулазиз настоя за незабавни политически мерки за „намаляване на напрежението", съобщи саудитската осведомителна агенция SPA. В понеделник във Вашингтон пристигна делегация, водена от саудитския зам.-министър на отбраната, за да обсъди възможните стъпки за деескалация в региона.
"Забележително е колко сдържано и съзнателно умерено се държи сега саудитското правителство", казва Щефан Рол от фондация "Наука и политика", който е ръководител на научна група по проблемите на Близкия и Средния изток и Африка. "Преди от Рияд чувахме съвсем друг тон. Саудитска Арабия призоваваше към конфронтация и окачествяваше Иран като заклет враг", припомня експертът.
През последните седмици и месеци тонът се е променил, смята той. През лятото на 2019 Саудитска Арабия на няколко пъти беше мишена на, по всяка вероятност, ирански нападения. През септември бе обстрелвана рафинерия на саудитската енергийна компания Арамко, а САЩ обвиниха за нападението Техеран, което Иран отхвърли. През октомври в саудитски танкер експлодираха две ракети. Иранското енергийно министерство съобщи за случая, но не каза нито дума за това кой може да стои зад нападението. Според експерта Щефан Рол, след тези атаки саудитската стратегия принципно се е променила - саудитците очевидно са осъзнали колко уязвими са и колко много могат да изгубят в този конфликт.
Засега Иран не е показал изрично, че се обръща срещу Садитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Но бунтовниците хути в Йемен, които от 5 години се бият срещу водената от Саудитска Арабия международна коалиция, настояха за адекватен отговор на убийството на генерал Солеймани. "Този акт на агресия не може да остане без отговор", увери високопоставен член на движението Ансар Алах.
В тази връзка Щефан Рол от "Наука и политика" посочва, че хутите изглеждат особено мотивирани да извършват нападения срещу Саудитска Арабия. "Но преди това Иран ще трябва да мобилизира тези милиции срещу посочените страни от Персийския залив", казва той. Но е под въпрос дали правителството в Техеран има интерес от това точно в този момент, когато то трябва да покаже на собствения си народ, че остава дееспособно. "Много е съмнително, че иранското общество ще одобри едно нападение срещу някаква "мека цел" в Саудитска Арабия, вместо Техеран да се концентрира изцяло върху американците или американски цели", посочва Рол.

Мобилно приложение ще показва на потребителите къде най-евтино могат да закупят стоките си
Berkshire Hathaway изоставя учебника за инвестиции на Уорън Бъфет
Федералният резерв се нуждае от по-добра, а не от по-малко комуникация
Доматите поевтиняват с близо 23% на борсите у нас тази седмица
Британският премиер Киър Стармър може да подаде оставка утре
A1 Motor Park приема ключови кръгове от Републиканския шампионат по мотоциклетизъм
След отстраняването на Георги Георгиев: Балотаж за кмет в село Бата
Обедна прогноза
Бюджет 2026: Спор за дефицита и фискалната рамка
Черешите и доматите поевтиняват, но битката със спекулата буксува
От Канарските острови до беквокалите на Мона: Десислава Иванова и нейната мисия да модернизира фолклора
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
Ще има ли трансфер? Реал проговори за перла на Байерн
ЦСКА и БГ клубовете газят наред ирландци
Откриха уникална статуя на Меси
Нагелсман подкрепи Тухел
Дон Хулио загатна за нещо ново в Левски
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Делегациите на САЩ и Иран вече са в Швейцария
Съосновател на Ubisoft загина при самолетна катастрофа
Издирват 3500 нашенци за непогасени студентски заеми на Острова
Председателят на Камарата на архитектите във Варна: Събарянето на сгради в „Баба Алино“ може да се забави с години
Трионда се оказа неуловима за вратарите' на Мондиал 2026
Много настроение и огнен финал на осмия фестивал „Фолклорна палитра“ в Девня (СНИМКИ)
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни