Коронавирусът заразява и убива чернокожи американци в тревожно висока степен – това пише в. "Вашингтон пост" в обстановка на растящи искания да се съобщава расата на болните, хоспитализираните и умиращите от COVID-19.
Според анализ на вестника в окръзи с преобладаващо чернокожо население степента на заразяване е тройно по-висока, а смъртните случаи - почти шесткратно повече, отколкото в окръзи с преобладаващо бяло население.
По-високият брой болни от диабет, сърдечни болести и белодробни заболявания сред чернокожите американци са добре документирани и те правят хората по-уязвими от това ново дихателно заболяване. Досега обаче никога не е имало пандемия, която толкова ярко да покаже тези разлики, отбелязва "Вашингтон пост".
В. "Гардиън" дава думата на редица учени, които изследват как вирусът се е прехвърлил от животно на човек.
Единственото сигурно според тях е, че вирусът е тръгнал от прилеп. След това той вероятно е минал през друг вид животно, преди да се прехвърли върху човек на пазара за живи животни в китайския град Ухан. Този тип пазари са изключително рискови от санитарна гледна точка поради липсата на всякакви хигиенни условия и смесването на различни животински видове на едно място.
Едно от допусканията е, че междинното животно е било броненосец, но такива не са официално споменати сред животните, чието месо се продава на пазара в Ухан. Това може да е и защото продажбата на броненосци е незаконна. Други възможности са котки, биволи, говеда, кози, овце и гълъби.
Дори не е сигурно, че епидемията е тръгнала от този пазар за животни в Ухан. Анализ на първите 41 пациенти на COVID-19 в авторитетното медицинско списание "Лансет" установява, че 27 от тях са имали пряк досег с този пазар, но това не е така при първия известен случай на заболяването, отбелязва "Гардиън", цитиран от БТА.
Президентът Тръмп разкритикува Световната здравна организация, избирайки си нов политически враг за атакуване и заплашвайки да спре финансирането на тази водеща здравна институция в момент, когато смъртоносен вирус опустошава планетата, пише в. "Ню Йорк таймс".
Тръмп обвини СЗО, че не е била достатъчно агресивна в борбата с вируса и заяви, че ще бъде спряно изплащането на вноската на САЩ за организацията.
В действителност Тръмп се опитва да осъжда СЗО за същите пропуски, в които бяха обвинени той и администрацията му. Здравни експерти заявиха, че публичните отричания на президента, че вирусът е опасен, са забавили реакцията на САЩ, което включва закъснели тестове и нескладиране на защитни приспособления, отбелязва вестникът.
Президентът изглеждаше особено ядосан на СЗО за изявлението й, че не подкрепя решението му от 31 януари да ограничи някои пътувания от Китай заради вируса. По онова време организацията заяви, че "ограничаването на движението на хора и стоки по време на здравни извънредни ситуации е неефикасно в повечето ситуации и може да отклони ресурси от други действия", отбелязва "Ню Йорк таймс".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Очаквани данъчни промени в Китай охлаждат разходите на богатите купувачи за луксозни стоки
Monte dei Paschi одобри двойна оферта за Banco BPM и Banca Generali
Новата формула за минималната заплата – положителна, но твърде сложна
Кой пръв ще използва технологиите за произвеждане на стойност?
Micron влага 10 млрд. долара в нова лаборатория за чипове в САЩ
Кои фактори движат световната търговия с кафе?
2000 декара изгоряха в Котленско, има съмнения за умишлен палеж
Новият ВСС на изпитание: Ще могат ли магистратите да направят независим избор?
Политолози за управлението на Радев: Големи очаквания, но липсват конкретни действия
Борисов: Видях кортежа на Радев - 10 коли и 40 души, с мен пътуваха две коли
Голям пожар край жп линията София-Бургас, 10 екипа гасят огъня
Трансферна бомба от Разград: Лудогорец продава звездата си на гранд от Европа
НА ЖИВО: ОФИ Крит – ЦСКА 1:0, уникални пропуски на Годой и Питас
Проблем за Арсенал преди началото на сезона в Англия
Ван дер Ваарт чака дете от секси хандбалистка + СНИМКИ
Шефът на АЕК бесен след 0:0 с Левски, постави ултиматум
Още един играч си тръгва от Ливърпул
Дневен хороскоп за 21 август, петък
10 рецепти за разядки
Тест: Дървото на желанията
5 зодии с положителни промени до края на август 2026
Цветни и абстрактни – маникюри за зодия Дева (+Снимки)
Немски пържени филийки с ванилов сос
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Витамин D е свързан с по-добра когнитивна функция
Проф. Юта-Берглер Клайн: GPT-1 антагонистите, използвани при диабет и за отслабване, предпазват и сърцето
Нов ЯМР, скенер и линеен ускорител ще заработят в ИСУЛ от есента
Психология за родители: Тръгването на ясла или градина – как да подкрепим детето при адаптацията
С фото изложбата „Всеки нов живот заслужава шанс“ Майчин дом отбелязва 50 години неонатология
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа
На море в Северна Гърция - все повече заприличва на нашето