Шансовете на президента на САЩ Доналд Тръмп да бъде преизбран през ноември тази година се увеличават поради протестите и безредиците, обхванали страната, заявява Надя Браун, доцент във Факултета по политически науки и афроамерикански изследвания към университета "Пардю".
Повече от седмица масовите протести и безредици продължават в Съединените щати след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в Минеаполис от ръцете на полицаи. Тръмп се застъпва за решителни действия за възстановяване на реда и призовава губернаторите на щатите да ангажират военните, с което не всички са съгласни.
Шансовете растат
"Мисля, че има голям шанс за победа. Ако ме бяхте попитали за това преди смъртта на Джордж Флойд, бих му дала по-малък шанс предвид това как реагира на пандемията COVID-19", каза Браун в интервю за РИА Новости.
Сега, по нейните думи, на фона на вълненията, броят на тези, които споделят подхода на Тръмп, нараства, въпреки че преди това "не са били във възторг от него".
Според нея проблемът с расизма и насилието на полицията ще бъде един от основните на предстоящите избори.
Браун каза, че „чисто математически“ кандидатът на демократите Джо Байдън не би могъл да спечели изборите без подкрепата на афроамериканските избиратели. “Байдън трябва да излезе и категорично да осъди тези незаконни убийства”, сигурна е експертката. Освен това, според нея, Байдън трябва да наблегне на връзката си с Барак Обама, както и да назначи афроамериканец за вицепрезидент.
Проблемите остават
Говорейки за причините за такива масови протести, Браун отбелязва, че през последните месеци афроамериканската общност изпитва сериозни икономически проблеми, причинени от пандемията от коронавирус, и в резултат "бедните са станали още по-бедни". Конфликтът обаче се основава на традиционните проблеми на цветнокожото американско население, тоест „системното неравенство“, както и липсата на "справедливост и прозрачност" по отношение на него от страна на властите.
"Афроамериканците искат равностойно място в американското общество… Всичко, което искат е да бъдат третирани като белите. Ние също вярваме в демократичните ценности, на които се основава тази страна", казва Браун, също принадлежаща към афроамериканската общност.
Тя обаче пояснява, че расизмът изначално е присъствал при създаването на САЩ, като се има предвид, че афроамериканците са били роби и не са имали никакви политически права.
"Мисля, че ще видим по-силни сблъсъци с органите на реда и Националната гвардия, преди ситуацията да се подобри", казва Браун, цитирана от БГНЕС.
Цветнокожото население на Съединените щати, което представлява не повече от 20% от населението на страната, традиционно подкрепя демократите. Има обаче такива, които гласуват за републиканците и за Тръмп. Голям скандал предизвика през май безразсъдното обръщение на Байдън към афроамериканците: „ако не гласувате за мен, не сте черни“. За това той трябваше да се извини по-късно.
Във вторник на фона на безредиците американският президентски съветник Келиан Конуей призна, че в страната има “институционален расизъм” и няма равенство за всички хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SOFIX отстъпи минимално, индексът на малките компании beamX нарасна с 2,6%
Американският фонд Apollo вероятно ще е новият собственик на easyJet
Румъния се опитва да доведе водите на Дунав до ядрените си реактори
18 хил. души вече са посетили изложбата на творби от Салвадор Дали в Перник
"Градус" инвестира в оборудване, за да интегрира птицевъдния комплекс в Бургаско
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ леко се увеличават
Повдигнаха обвинение на бившия директор на ВиК-Бургас
Централна прогноза
"Галъп": 42% одобряват кабинета "Радев", "Прогресивна България" запазва мнозинството си
Откриха записи от смъртоносния побой над Георги Кузев в телефоните на младежите от Пловдив
КС допусна делото за замразената минимална работна заплата
Дидие Дешан поема много богат клуб
Левски вдигна градуса преди Локомотив (Пд): Тази лудост може да я изживеете само с нас
НА ЖИВО: Макаби Тел Авив - ЦСКА (СЪСТАВИТЕ)
Кошмарът за Левски се потвърди! Ето за колко време е аут Акрам Бурас
Отменят ли рекордите на Карлос Насар? Ето какво реши световната федерация след новите категории
Арда Кърджали си върна Станислав Иванов
6 идеи за релакс за заети жени
Дневен хороскоп за 7 август, петък
3 ползи за здравето от сините боровинки, според диетолози
Янка Рупкина и „Мистерията на българските гласове“ в новата песен на Ели Гулдинг
Тортила с пилешко, хумус и зеленчуци
Маникюри за защита и късмет (+Снимки)
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
Започна юбилейният 50-и международен бридж фестивал „Варна“
Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Хороскоп за 7 август 2026
Спад на сделки с имоти във Варна
Съдът отмени предварителното изпълнение на 12-те заповеди за премахване на сгради в Баба Алино
5 дни преди обявяването на нов президент в Унгария няма нито един официален кандидат