Конгресът на САЩ нанесе снощи безпрецедентно унизително поражение на президента Доналд Тръмп, като преодоля с голямо мнозинство ветото му върху бюджета за отбрана за 2021 финансова година, започнала на 1 октомври м.г, съобщиха световните агенции.
Сенатът, контролиран от републиканците, прие с над две трети от гласовете (81 срещу 13 гласа) бюджета в размер на 740 милиарда долара въпреки "възраженията на президента", предаде БТА.
След като Камарата на представителите, контролирана от демократите, стори същото в понеделник, текстът вече е окончателно приет.
Заседанието в Сената се състоя необичайно в деня на Нова година и два дни преди новият състав на Конгреса да положи клетва в неделя. През четиригодишния мандат на републиканеца Тръмп, който изтича на 20 януари, Конгресът не е успявал на осем пъти да отхвърли негово вето. Този път - и за първи път - това стана с гласовете както на сенатори демократи, така и на републиканци, предадоха АП и Ройтерс.
ТАСС отбеляза, че одобреният бюджет за отбрана предвижда разширяване на санкциите за компании, свързани с изграждането на газопроводите "Северен поток-2" и "Турски поток". Предвиждат се рестрикции спрямо Турция заради закупуването на руските зенитноракетни комплекси "С-400" и отпускането на Украйна на 250 млн. долара военна помощ.
В четвъртък държавната газова и петролна компания на Азербайджан "Сокар" съобщи, че за пръв път започва да доставя природен газ за Италия, Гърция и България по Трансадриатическия газопровод, припомни ДПА. Навлизането на Азербайджан на европейския пазар представлява конкуренция на Русия, която е основен доставчик на газ за Европа, посочи германската агенция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век