Администрацията на Джо Байдън възнамерява да постави проблема с изменението на климата на планетата в центъра на своята външна политика, подчерта американският държавен секретар Антъни Блинкен, говорейки в Анаполис (Мериленд) близо до Вашингтон в реч за необходимостта от преодоляване на международната криза, причинена от глобалното затопляне.
"Ще поставим климатичната криза в центъра на нашата външна политика и стратегия на националната сигурност, както президентът Байдън ни нареди да направим още през първата ни седмица на поста", каза американският външен министър, цитиран от БГНЕС.
Той обаче отбеляза, че това не означава, че Вашингтон ще третира "напредъка на други страни в областта на климата" като причина да си затваря очите за "лошо поведение в други области", важни за националната сигурност на САЩ. "Климатът не е разменна монета. Това е нашето бъдеще", каза дипломатът.
"Изменението на климата може също да създаде нови сцени на конфликти", каза Блинкен. Той обърна внимание на затоплящия се климат в Арктика, в резултат на което Северният морски път става плавателен за по-дълъг период. "Русия се възползва от тази промяна, за да се опита да установи контрол върху нови пространства. Тя модернизира своите бази в Арктика и изгражда нови, включително една, разположена само на 300 мили от Аляска", каза държавният секретар. "Китай също засилва присъствието си в Арктика", добави той.
Според ръководителя на американската дипломация, все по-голямо внимание се обръща на изменението на климата в рамките на Северноатлантическия алианс. "В НАТО например има консенсус, че трябва да адаптираме готовността на нашите въоръжени сили към неизбежността на изменението на климата, както и да намалим зависимостта на алианса от изкопаеми горива, което е едновременно източник на уязвимост и замърсяване", подчерта той.
През март Николай Корчунов, пълномощник и висш служител на Арктическия съвет на руското външно министерство заяви, че Русия е предприела необходимите стъпки за осигуряване на сигурността в Арктика в отговор на нарастващия фокус на НАТО върху региона. Според Корчунов, днешното развитие на ситуацията "потвърди правилността на взетите решения, насочени към запазване на Арктика като зона на мир, ниско напрежение, устойчиво развитие и сътрудничество".

Сенчестият руски флот ще бъде обхванат от още санкции на ЕС
Даниел Ръсел: Тръмп се нуждае от помощта на Пекин, за да накара Иран да преговаря
Wall Street започва търговията с леки спадове след отказа на Тръмп към Иран*
България е сред лидерите в Европа по технологични решения в областта на имотите
ЕК очаква мнения за предложените промени в схемата за въглеродни емисии до 8 юни
Германски политик предлага заводът на VW в Цвикау да се използва и от китайски марки
Любо Пенев: Животът ни изправя пред битки, за които никой не е напълно готов
Съдят 16-годишен за стрелбата по градски автобус в Перник
Системата от три слоя при работното облекло: Защо да я следвате през пролетта?
Обедна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Боб с наденица на фурна
Важна новина за феновете на Левски и ЦСКА
Двама национали подписаха в Гърция
Джесика Малена – половинката на Иммобиле
Звезди на Барса въртят педалите по случай титлата
Любо Пенев с емоционален призив: Най-важните победи не се измерват с резултат
Ясно е бъдещето на Ханзи Флик, вижте детайлите!
Поверия за 12 май – Герман Градушкар
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Три топ хардкор банди откриват лятната сцена в Борисовата градина
3 грешки, които допускате, когато приготвяте паста
Day Off: Family Time посреща ваканцията с игри, семейни активности и големи награди
4 тренда при обувките за пролет-лято 2026
Навръх 35-тата си годишнина ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ разкри STEM център
Научноизследователският кораб ще направи мониторинг за чистотата на морската вода
Хороскоп за 12 май 2026
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Ветераните на Черно море биха с 8:1 в Турция
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена
Какво ще стане, ако Слънцето изчезне за 1 секунда?
Коя е най-горещата точка на Земята: Държавата с най-много вулкани в света