Съединените щати са подслушвали политици в Европа. И то с помощта на датското разузнаване, сочи нов доклад. Сред целите на американската агенция за национална сигурност е била и Ангела Меркел. Скандалът с подслушванията стана известен като датска афера, а Едуард Сноудън обвини американския президент Джо Байдън за нея.
В продължение на две години Агенцията за национална сигурност на Щатите е събирала информация за редица европейски политици от Германия, Франция, Швеция и Норвегия. Това сочи вътрешно разследване на датското военно разузнаване в периода 2012-2014 година.
Военният министър на Дания е била информирана за шпионажа.
"Системното подслушване на близки съюзници е неприемливо. Дания е близък съюзник на Съединените щати, на чиято територия има ключови разпределни станции за подводните оптични кабели до околните държави. Именно така, твърди се, е събирана информацията", заяви министърът на отбраната Дания Трине Брамсен.
"Това е изключително сериозно, трябва да видим дали нашите партньори в ЕС, датчаните, са извършили грешки в тяхното сътрудничество с американските служби", министърът по европейските въпроси на Франция Клемон Бон.
Мишена на подслушванията е бил и лидерът на германската опозиция тогава. При предишната шпионска афера Белият дом не отрече категорично, че Ангела Меркел е била подслушвана, но заяви, че няма да бъде в бъдеще. Германия е близък съюзник на САЩ.
"Гротескно е приятелска разузнавателна служба да прехваща и шпионира висши представители на други страни. Смятам, че това е политически скандал", категоричен е опозиционният лидер в Германия Пеер Щайнбрюк.
Датските служби, както и Агенцията за национална сигурност на Щатите още не са коментирали скандала.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Continental продава звеното си за промишлени компоненти ContiTech при оценка от 4 млрд. евро
Неиздаване на касови бележки е сред най-честите нарушения, открити от НАП при проверки по Черноморието
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи в рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Рецепта от тефтера на баба: Пресни картофи с копър и чесън
Централна прогноза
Развенчани: Кои са най-големите митове за електрическите лодки
Любомир Дацов за "Бюджет 2026": Не знам къде минава здравият разум
Черно море тества алжирския талант Идрис Бунаас в подготовката
Орманджиев: ЦСКА има шанс за пробив в Европа, но първо трябва да вземе урока си от миналото
Новият халф на Левски е бил на крачка от Порто: Защо трансферът на Мехди Мубарик пропада?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Никола Цолов: Не очаквахме победата, целта беше топ 5 в спринта на „Силвърстоун“
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
Пухкави пикантни сиренки
3 зодии с голям късмет в седмицата 6 – 12 юли 2026
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Авария оставя без вода един район във Варна
Никола Цолов с нова фантастична победа след изпреварване в последната обиколка
Повече от 80 процента от чуждестранните студенти в МУ-Варна са от държави от Европейския съюз
Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“