Президентът на САЩ Джо Байдън отбеляза 107-ата годишнина от началото на "арменския геноцид", като направи изявление в памет на 1,5 милиона арменци, "които са били депортирани, избити или изпратени на смърт в кампания на изтребление", предаде Асошиейтед прес.
В изявлението не се споменава руската инвазия в Украйна, която Байдън също нарече геноцид, отбелязва БТА.
"Подновяваме обещанието си да останем бдителни срещу разрушителното влияние на омразата във всичките ѝ форми", каза Джо Байдън. „Ангажираме се да говорим открито и да спрем жестокостите, които оставят трайни белези по света", допълни той.
През 1915 г. османските власти арестуват арменски интелектуалци и обществени лидери в Константинопол, днешен Истанбул. В изявлението на Байдън се отбелязва, че това събитие на 24 април поставя началото на геноцида.
Изпълнявайки обещание от предизборната си кампания, Байдън използва термина ,,геноцид" за събитията от 1915 г. за първи път миналата година. Предишните администрации в Белия дом избягваха тази дума в продължение на десетилетия, за да не обидят членката на НАТО Турция, припомня АП.
Днес, както и миналата година, Турция отхвърли и осъди изявленията на Байдън за събитията от 1915 г., предаде Анадолската агенция.
"Изявления, които са несъвместими с историческите факти и международното право по отношение на събитията от 1915 г., са невалидни. Това включва и злополучното изявление, направено от президента на САЩ днес, което е повторение на грешката, която той направи през 2021 г.", се казва в изявление на министерството на външните работи, цитирано от Анадолската агенция.
Анкара отхвърля "подобни изявления и решения, които изопачават историческите факти с политически мотиви", посочи министерството и осъди "онези, които настояват на тази грешка".
Турция отново призова за създаване на съвместна историческа комисия и отваряне на архивите на Турция и Армения за изучаване на спорните епизоди в историята.
Според Армения събитията от 1915 г. представляват геноцид. Турция признава, че много арменци, живеещи в Османската империя, са били убити при сблъсъци по време на Първата световна война, но оспорва данните за броя им и отрича убийствата да са били системно организирани и да представляват геноцид.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Банката на семейството, давало пари на императори и папи, може би отива за продажба
В Европа се очертава криза с торовете заради войната с Иран и зависимостта от Русия
Динев: Поскъпването на превоза на суровини е по-сериозен риск от цената на петрола
Георги Клисурски отчете какво е постигнал за един месец като финансов министър
Войната в Иран отново помрачи настроенията в Азиатско-Тихоокеанския регион
Китай изсмуква среброто от международните пазари, за да задоволи търсенето у дома
Пеевски: Сламеният премиер и кабинетът на Сорос не могат да извадят България от Съвета за мир
AI може да "изяде хляба" на творците - как ще се справи Европа с проблема?
Как се създават хитове и колко трудно е да се задържиш на музикалния връх?
Омбудсманът: Жалбите за завишени сметки за ток са пет пъти повече от 2013 г., когато имаше протести
Избори 2026: Социолози за гонката между "Прогресивна България" и ГЕРБ-СДС
Кристъл Палас постигна огромен успех
Врящ котел: Левски разпродаде Сектор "А" за Черно море
Ясно е дали Енцо Фернандес отива в ПСЖ
Рома показа най-доброто и най-лошото си лице
Болоня направи нещо специално в Европа
Левски е шампион на 99%!
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
12 идеи за домашно спа с малък бюджет
Ново имерсивно шоу в MINA Sofia показва архивни кадри от първите мисии на българските космонавти
6 неустоими рецепти с пармезан
Мексиканската писателка София Сеговия гостува в България
Студенти от пет държави са на обучение във ВВМУ във Варна
"Найден Геров" спечели втория кръг на спортния празник "Бързи и сръчни" във Варна
Двама отпадат от групата на Черно море за мача с Левски
Община Варна напомня изискванията за засаждане на дървета в градска среда
Базата във варненското село спешно търси нов дом за своите три кончета
Откриха тялото на издирвана жена във водите на Дунав
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията