Съединените щати не възразяват Украйна да използва оръжия, доставени от западните сили, за да си върне собствената територия от руска окупация, включително областите, които Кремъл възнамерява да анексира, след като проведе там фиктивни референдуми, предава Укринформ.
Това каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, който говори на съвместна пресконференция с министъра на външните работи на Индия Субраманям Джайшанкар във вторник, 27 септември, съобщава кореспондент на украинската агенция.
"Украйна има абсолютното право да се защитава на цялата си територия, включително да си върне територията, която по един или друг начин е незаконно отнета от Русия", отбеляза ръководителят на Държавния департамент на САЩ.
В тази връзка първият дипломат подчерта, че оръжията, предадени на Украйна от САЩ, както и от други съюзнически страни, вече са доказали своята ефективност - както в северната част на Украйна преди няколко месеца, така и сега - в южната и източната част.
Блинкен подчерта, че обявяването от руснаците на анексиране на украински територии няма да създаде никакви правни промени нито за САЩ, нито за Украйна по отношение на възприемането на ситуацията. Според ръководителя на американската дипломация "украинците ще продължат да правят каквото трябва, за да си върнат земята, която им беше отнета", докато Съединените щати "ще продължат да ги подкрепят."Ръководителят на Държавния департамент също подчерта, че САЩ и други нации никога няма да признаят анексирането на украински територии, ако Кремъл обяви този ход. Той припомни, че Вашингтон вече е обявил намерението си да наложи нови "тежки и бързи санкции" на Руската федерация, ако Москва реши да обяви анексия.
Както съобщава "Укринформ", министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба призова международната общност да не се ограничава с мека реакция срещу фалшивите референдуми, организирани от Кремъл в Украйна.
"Нуждаем се от изключително сериозна и ефективна реакция с конкретни мерки, които да ударят руската икономика", каза първият дипломат на Украйна.

Nvidia подпомага растежа на изкуствения интелект с модел за споделяне на приходи
Богатите французи се въздържат от инвестиции в страната, обмислят да заживеят в чужбина
Руската армия твърди, че е превзела град Константиновка в Източна Украйна
Тръмп възхвали Америка и критикува комунизма в реч преди тържествата за 4 юли
Водородната икономика е в упадък, но не е победена
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Украински дронове удариха обекти край Санкт Петербург
13 души са задържани при акцията на ГДБОП във ВиК - Бургас
Няма следа от второто изчезнало дете в река Струма
Рецепта от тефтера на баба: Кьопоолу
Жилищният пазар в Северна Гърция продължава да поскъпва
ОФИЦИАЛНО: Левски преподписа с още един ас + ВИДЕО
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Парагвай ще бие Франция с помощта на... жегата!
ЦСКА посочи голямата цел и призова: Пълен напред! + ВИДЕО
Меси и Аржентина оцеляха срещу чудото Кабо Верде в драма
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Работещите в „Градски транспорт“ – Варна се готвят за протест
Земетресение близо до Варна
Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл