"С цел осигуряване на възможността Военновъздушните сили на Република България да изпълняват задачите си по охрана на въздушното пространство, както многократно е съобщавано в последните два месеца, Министерство на отбраната е отправило искане до Швеция, Франция, Държавата Израел и САЩ за представяне на оферта за наемане или закупуване на самолети", съобщиха от Министерството на отбраната.
От военното ведомство, оглавявано от Димитър Стоянов, информират още, че срещи с делегации от Швеция и Франция са проведени в средата на септември и се очаква получаване на оферти. Министерство на отбраната очаква отговор на отправената покана и от Държавата Израел и САЩ, съобщи БНР.
Президентът Румен Радев коментира в Чехия, че България не може да се откаже от охраната на собствено си небе и затова страната ни проучва междинни възможности преди доставката на поръчаните и платени изтребители Ф-16:
"Още на срещата на върха а НАТО заявих, че България има нужда от междинна платформа изтребители, за да не прекъсне носенето на дежурството по "Еър полисинг" и охрана на собственото въздушно пространство. Докато този проект стартира, се търси решение, защото България не може да се откаже от охраната на собственото си небе. Това ще е до 2030 година, ако следващият парламент благоволи да каже за тези 8 самолета. Дотогава търсим междинно решение, изпратени са писма, провеждат се срещи, получават се начални информации за платформи от САЩ, Швеция, Франция, Нидерландия и Израел. Търси се най-доброто решение, касаещо способности и цена", каза Радев.
Той не уточни за колко самолета става въпрос, но поясни, че зависи от техническите параметри, финансирането и възможностите от съответните държави.
Търсят се самолети втора ръка, не от фирми, а от министерствата на отбраната на тези държави, каза президентът.

800 кораба са блокирани в Ормузкия проток, който остава затворен засега
Най-голямата колекция от винтидж часовници Cartier ще бъде продадена от Sotheby’s
БЛС иска актуализация на цените на медицинските дейности с поне 25%
Примирие? Атаките по енергийна инфраструктура в Близкия изток продължават
Нова интерактивна карта ще дава публичен достъп до детайлна информация за пътните ремонти
Борсите в Европа реагираха положително на временното прекратяване на огъня в Близкия изток
Над 44 000 фермери получиха 76,5 млн. евро по ОПДУ
Еньо Савов: БСП ще влезе в следващото НС
Нинова за кампанията: Не разбирам защо "Прогресивна България" е обхваната от паника
Станислав Балабанов: Не вярвам в честността на вота, ще гласувам на хартия
Централна емисия
Левски срази ЦСКА и поведе в серията
Нико Ковач остава в Борусия Дортмунд
Атанас Атанасов жегна ЦСКА за класата на "червените"
Безобразно слаб ЦСКА се спаси в 94-ата минута
Христо Янев с ключово разкритие за Вечното дерби ЦСКА – Левски
Героят на ЦСКА се закани на Левски
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Агроном каза как да разпознаем ГМО продуктите
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?