Президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, признаващ еднополовите бракове на федерално равнище.
"Законът и любовта, която той защитава, нанасят удар на омразата във всичките й форми. Затова този закон има значение за всеки един американец", заяви държавният глава.
Присъстваха законодатели от двете партии, първата дама Джил Байдън, вицепрезидентът Камала Харис и съпругът й Дъг Емхоф, а пред събралите се пяха певците Сам Смит и Синди Лоупър.
Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър бе със същата пурпурна вратовръзка, която носеше на сватбата на дъщеря си, очакваща заедно със съпругата си първо дете през пролетта."Благодарение на упоритата работа на много мои колеги внучето ми ще живее в свят, който уважава и почита брака на неговите майки", каза Шумър в Сената сутринта.
Новият закон има за цел да предпази еднополовите бракове, ако Върховният съд в някой момент обезсили решението си от 2015 г., с което ги легализира на територията на цялата страна. Новото законодателство защитава и междурасовите бракове. През 1967 г. Върховният съд отхвърля законите на 16 американски щата, забраняващи сключване на брак между представители на различни раси.
Подписването на закона е кулминацията на многомесечни двупартийни усилия, провокирани от решението на Върховния съд от юни да обезсили свое решение от 1973 г., гарантиращо правото на аборт на национално ниво.
Законодателите постигнаха компромис, който трябва да успокои опасенията на консерваторите за религиозната свобода, например църквите да могат да отказват да бракосъчетаят хора от един и също пол.
От отделните щатите няма да се изисква да издават брачни свидетелства на еднополови двойки, но те ще бъдат задължени да признават браковете, сключени в други части на страната.
Въпреки това мнозинството на републиканците в Конгреса гласува срещу закона, който обаче все пак получи достатъчно подкрепа, за да бъде приет.
(БТА)

Кадър на деня за 2 юни
Нови рекорди на Wall Street, S&P 500 затвори над 7600 пункта за първи път
Експерти: Пазарът на недвижими имоти в България вече е балансиран
Анкета: Европа трябва да създаде своите корпоративни шампиони
Пеканов: Докладът на ЕК за свръхдефицита ще е за текущото състояние на финансите
Охлаждане в IT сектора – предстоят трудни времена и по-малко позиции за начинаещи
Църковен празник на 3 юни - забрани, поверия и обичаи
Времето днес, 3 юни: Температурите ще прехвърлят 30 градуса на места
Хороскоп за 3 юни 2026: Овните правят важна стъпка, Телците намират дългоочаквано решение
Мит или истина: Спестява ли се от гориво, ако зареждаме в правилния час?
Билките с най-високо съдържание на магнезий
Изненада: Пилотите очакват здрав екшън по улиците на Монте Карло
Кими не затваря вратата за Ферари, но засега мисли само за Мерцедес
Невероятно! Китайци дават над 1 милиард долара на Стеф Къри
Уанда Нара
Трансферна бомба от Турция: Виктор Осимен отива в Мадрид
Разгром: Унгария разби България с 4:0 на минифутбол
Нумерологична прогноза за 3 юни
4 редки знака за депресия
Критични дни през юни за всички зодии
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Трапезата за Летен Тодоровден
Хапвайте черници за баланс на кръвната захар и холестерола
Мултимедията се превърна в основната болка на шофьорите
300 ученици се включиха в поредното издание на Общинския ученически турнир по плуване
Болести от миналото са отново тук
Над 400 деца се включиха в „Ученическа олимпиада“ във Варна
55 000 четвъртокласници се явяват на матура
Куриоз: Радар засече баба с проходилка с 42 км/ч
3 причини да изключите уредите от електрическата мрежа след употреба
Крие ли Сфинксът изгубена цивилизация: Нов поглед към древната история
Тайната на дълголетието? Учени свързват здравия тимус с по-нисък риск от рак
7-сантиметрови мравки някога са бродили по Земята
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета