Седем на всеки десет американци смятат, че президентът Джо Байдън трябва да отстъпи позицията си на по-младото поколение. Въпреки това обаче изглежда, че той ще обяви кандидатурата си за втори мандат днес.
След като прекара уикенда със сътрудници в Кемп Дейвид, президентската резиденция в Мериленд, 80-годишният Байдън е готов да заяви, че ще се кандидатира за преизбиране следващата година. Той вече е най-възрастният мъж, който някога е бил президент и ще бъде на 86 години в края на пълен втори мандат през 2029 г.
Предполага се, че видео, потвърждаващо кандидатурата му, е в процес на окончателни редакции за пускане на четвъртата годишнина от обявяването през 2019 г., че възнамерява да предизвика Доналд Тръмп за Белия дом.
Запитан от репортери вчера по време на събитие в Белия дом дали е близо до изявление, Байдън каза: "Казах ви, че планирам да се кандидатирам. Ще ви уведомя много скоро."
Проучванията показват, че двамата мъже отново ще се изправят един срещу друг, въпреки че двубоят е силно непопулярен сред избирателите. Скорошна анкета за NBC News показа, че 70% от гласоподавателите не искат Байдън да се кандидатира отново. Показателно е, че 51% от избирателите на демократите споделят това мнение.
Възрастта на Байдън е това, което тревожи повечето хора: 48% казват, че това е "голямо безпокойство". Президентът направи няколко гафа, откакто встъпи в длъжност, но казва, че представянето му доказва, че не е твърде стар. "Легитимно е хората да повдигат въпроси относно възрастта ми", каза той през февруари. "И единственото, което мога да кажа, е, гледай ме."
Медицински преглед през този месец показа, че той е здрав и може да изпълнява задълженията си на президент.
Тръмп често се подиграва на Байдън, наричайки го "сънливия Джо", но бившият президент ще бъде на 78 по време на изборите.
Проучването на NBC показа, че 60% от американците не искат Тръмп да се кандидатира отново, като само 35% казват, че трябва. Състезание между двамата обаче изглежда вероятно. Двама маргинални демократи заявиха, че ще се кандидатират срещу Байдън, но кампаниите им са малко повече от търсене на внимание.
Партийни грандове като вицепрезидента Камала Харис и Дж. Б. Прицкер, Гавин Нюсъм и Гретхен Уитмър, съответно губернаторите на Илинойс, Калифорния и Мичиган, всички желаят Белия дом, но няма да се противопоставят на Байдън през следващата година.
За републиканците Тръмп има двуцифрена преднина пред Рон ДеСантис, губернатор на Флорида.
44-годишният ДеСантис изпревари Тръмп в някои социологически проучвания, но след като бившият президент беше обвинен в 34 престъпления, свързани с предполагаеми пари, платени на филмова звезда за възрастни, за да я попречи да говори за тяхната сексуална връзка, подкрепата му скочи.
Проучването на NBC, което е типично за повечето други, показва, че Тръмп е с 46%, а ДеСантис изостава с 31%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Най-голямата имотна сделка в Европа от началото на войната срещу Иран е за 1 млрд. евро в Испания
„Стара планина холд“ ще разпредели по 0,12281 евро брутен дивидент на акция
Питър Барон става председател на Управителния съвет на tbi bank
Външният дълг на България расте с 36% и минава 67 млрд. евро в началото на годината
Как дигитализацията променя пазара на бюти услуги в България
Италия придоби ренесансова религиозна картина за над 12 млн. евро
6 зодии от китайския хороскоп се радват на късмет на 1 април
Части от София останаха без топла вода и парно
Русия не вижда ясно предложение за великденско примирие от страна на Украйна
От април до октомври: Паркове и резервати под строг контрол заради риск от пожари
Дизелът в България над 1,70 евро за литър - най-високите цени за 3 години
Джон Сина изненада феновете с новина за завръщането си
Любо Ганев тъжи за Боби Михайлов
От Варна също почетоха Боби Михайлов
Лаура Брагато
Звезда на Германия може да отсвири Дортмунд
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
Герой от САЩ '94: Боби ще си остане моят капитан!
#Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
Португалия: Вълнуващо пътешествие между океана и историята с „България Еър“
Какво се прави на Лазарска задушница
Месечен хороскоп за април 2026
Мария Петрова: Благодаря ти, Борислав, че сподели живота си с мен
Боби Михайлов почина на 63 години
Ректорът на ИУ-Варна отново бе избран за гл. секретар на Съвета на ректорите на висшите училища в България
Спаднаха краткосрочните наеми във Варна
Лекар за взрива на морбили: Виновни са емигрантите
България скърби за загубата на Борислав Михайлов
Задържаха 17-годишен, планирал масово убийство в училище
Международният летен лагер по бойни изкуства отбелязва 20 години традиция
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания