В Северозападна Франция в град Льо Ман през нощта срещу 19 октомври избухна пожар, който унищожи сградата на колеж. През последните дни в този регион на страната, както и в много други, имаше сблъсъци на полицията с младежи, а във вторник във Франция се очаква нова вълна на общонационални протести срещу пенсионната реформа.
„Колежът е изгорял напълно. Най-вероятна е хипотезата за умишлен палеж. Няма пострадали“, заяви за АФП кметът на Мьо Ман Жан-Клод Булар.
Междувременно в страната се засилват стачните протести и сблъсъците с полицията. По данни на националния съюз на лицеите в понеделник около 950 лицея във Франция са били засегнати от протестите, 550 от тях са блокирани.
Министерството на образованието пък съобщи за 261 лицея, чиято работа е затруднена или блокирана, предаде РИА Новости.
Най-сериозни бяха инцидентите в предградията на Париж, Лил и Лион.
Около 200-250 младежи устроиха сериозни безредици в Нантер – едно от най-големите предградия на Париж. С качулки и маски на лицата те преобръщаха и палеха коли, контейнери за боклук, чупиха стъклата на спирките. Полицията използва срещу тях сълзотворен газ и стреля с гумени куршуми.
Стачките и протестите обхванаха транспорта в цялата страна. На парижкото летище „Орли“ са отменени почти половината полети, други 30 % от полетите от останалите летища също не можаха да излетят по разписание, предаде ВВС.
Възможен е остър недостиг на гориво на главното международно летище на Париж „Шарл де Гол“ още през следващите дни.
Почти седмица не работят рафинериите, стотици бензиностанции не получават горива.
Петролната компания Exxon Mobil определи ситуацията като критична. От фирмата казаха, че около Париж и на запад в областта около Нант трудно може да се намери бензин.
В понеделник в стачката се включиха и шофьорите на камиони.
Президентът Никола Саркози призова ключовите министри да сформират специален правителствен екип за разрешаване на проблема с горивата. Властите съобщиха, че страната разполага със стратегически запаси от горива, които ще стигнат за три месеца.
Въпреки негативното влияние на стачките върху обикновения живот на хората, според социологически анкети 71 % от французите подкрепят протестите, пише Le Parisien.
Саркози обаче няма намерения да отстъпва и заяви, че няма да се откаже от пенсионната реформа. По думите му тя е необходима и Франция има интерес това да стане.
NEWSru припомня, че Франция се готви да увеличи възрастта за пенсиониране от 60 на 62 години, а изплащането на държавните пенсии да започва не от 65, а от 67-годишна възраст.

Париж: Кризата с Гренландия още не е отминала
Зелевски: Путин се смята за цар, но е роб на войната
Финансовите ръководители на еврозоната настояват за по-голяма роля на единната валута
AI навлиза в здравеопазването у нас, но лекарят остава последната инстанция
Мария Минчева: Енергията трябва да е приоритет номер едно за ЕС
Делото "Евгения" не е приключило: Какво следва след намалената присъда на Орлин и оправдаването на баща му
МВР призна за множество гилзи в хижа "Петрохан", но не е имало стрелба
Такситата в Атина спират работа за три дни
Млади български таланти превземат ринга на SENSHI 30
Гръм от Пловдив след загубата от Левски! Херо вече не е треньор на Ботев
Лудогорец с важна новина за мача с Ференцварош
Септември удари Монтана и отлепи от дъното
В отложен мач: Вихрен и ЦСКА спукаха топката
Млади български таланти превземат ринга на SENSHI 30
Карлос Насар след голямото признание: За мен е чест да се наредя до едни от най-добрите
Легендарният мюзикъл Grease покорява София на 26 и 27 февруари в Зала 1 на НДК
Пердетата показват колко чист е въздухът в дома ви – как да го подобрите
Шоколадов мус без захар, идеален за диета
Стъклени маникюри с блясък – красиви и модерни (+Снимки)
Слънцето преминава в Риби на 18 февруари – време е за рестарт
Кои храни могат да намалят инсулиновата резистентност
Закопчаха двама мъже и жена с дрога във Варна
Млади български таланти превземат ринга на SENSHI 30
Внасят законопроект, забраняващ имитацията на имена на държавни институции
Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив
Силви Кирилов предложи внедряване на изкуствен интелект в здравеопазването
Предлагат приемът в детските градини на Варна да става по нови правила
Реакторът Polaris постигна рекордна температура на плазмата
Hubble забелязва следи от спътник в централната звезда на мъглявината CRL 2688
Мощна магнитна буря удари Земята и ще продължи няколко дни
Кометата C/2024 E1: Последно сбогуване преди отпътуването ѝ
Рядко небесно явление: Слънчево затъмнение на 17 февруари
НАСА избра Vast за шестата си частна астронавтска мисия до МКС