Брюксел ще предложи мерки, които да затегнат правилата за управление на мотоциклети, за да се опита да намали смъртността по пътищата.
Европейската комисия обяви, че 2011 г. е била сред най-кървавите през последното десетилетие, като 31 000 души са изгубили живота си по пътищата на ЕС или по 85-има всеки ден. Голяма част от жертвите са мотористи и броят на загиналите не намалява.
Ето защо Европейската комисия готви промени в директивата за шофьорските книжки, за да наложи ограничения върху мощността на първия мотоциклет, на който се качва получилият скоро книжка водач. Предвижда се още мотоциклетите да се подлагат на същите технически прегледи като автомобилите.
Европейският комисар по транспорта Сийм Калас съобщи, че е изготвил писма до министрите в 27-те страни членки на ЕС, в които ги призовава да не съкращават разходите за мерки за повишаване на безопасността, както и да не намаляват полицейските проверки по пътищата.
Европейската комисия публикува днес данни, които подреждат по предварителни данни България на 7-о място по намаляване на жертвите на пътя през 2011 г.
Данните сочат, че в резултат на многобройните кампании в медиите през миналата година броят на загиналите е намалял с 15%, като на 1 милион българи 88 са загинали по пътищата през миналата година. През 2010 г. те са били 103/милион.
Макар намалението на жертвите да е чувствително, все пак в България смъртността на пътя надвишава чувствително средната в Европа, която е била 61 на 1 милион жители. По брой на смъртните случаи резултатът от миналата година ни нарежда на 6-о място в ЕС.
Повече загинали на глава от населението имат в Полша, която е европейски рекордьор (109 жертви на 1 милион жители), Гърция (97), Румъния (94 ) и Литва (92).
Брюксел бие тревога, че през 2011 г. дисциплинирани шофьори като тези в Германия и Швеция са причинили значително повече катастрофи с жертви. Загиналите в Германия са с 10% повече (49 на милион), а в Швеция те са нараснали с 30 на сто (33 на 1 милион). Въпреки влошения резултат шведите продължават да са най-внимателните шофьори в Европа наред с британците (32 жертви на 1 млн. жители).
"Не сме сигурни дали 2011 г. е била лоша година или увеличената смъртност е тенденция, но не можем да приемем този факт", коментира Калас. Той ще иска да прегледа националните планове за пътна безопасност на всички страни членки.
Еврокомисията настоява още за по-бързо внедряване в масовите автомобили на интелигентни системи за управление, за строителство на по-безопасни пътища и за по-строги проверки на пътя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
Бактериално откритие проправя път към по-ефективни лекарства срещу рак
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Спортът по телевизията днес, 4 юли
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
След Джейлън Браун Филаделфия се цели и в Краля
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Летен коктейл с джин, краставица и мента
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл