Негативните оценки за България и Румъния в мониторинговите доклади на Европейската комисия са следствие от "недостига от демокрация" в тези страни, твърди германски експерт, цитиран от "Дойче веле".
В аналитичния материал, поместен на уебсайта на медиата, се цитира мнението на професора по история от Лайпцигския университет Волфганг Хьопкен, че този недостиг се дължи отчасти на факта, че България и Румъния имат малък опит в поддържането на демократични системи.
Експертът по история на Югоизточна Европа казва, че преди Втората световна война двете страни са били лишени от стабилна демократична база, а появилите се след това комунистически режими са задълбочили проблема, създавайки недоверие към публичните институции.
Според Хьопкен след падането на Желязната завеса липсата на демократични традиции е представлявала "голямо препятствие" пред обществата в България и Румъния.
"Да се очаква незабавното установяване на демократичен ред би било наивно", заявява лайпцигският учен.
В анализа на германското радио се цитира и Франц-Лотар Алтман, професор по международни отношения от Букурещкия университет, който посочва, че Румъния и България се нуждаят от парламентарна култура и политическа дискусия.
"Зад това се крие основната концепция, че моят политически опонент е враг, който трябва да бъде сразен с всички средства", констатира Алтман.
"Дойче веле" допълва, че вследствие на всичко това политическите елити в България и Румъния проявяват тенденция да се съсредоточават главно върху укрепване на позициите си.
"От тяхна гледна точка [на елитите] конституцията е символична формалност. Понякога поведението на тези елити е крещящо неконституционно. Чрез различни трикове те се опитват да подкопаят независимостта на съдебната власт, да ограничат правомощията на конституционните съдилища и да ерозират силата на публичните институции", коментира изданието.
Коментарът "Дойче веле" завършва с констатацията, че намесата на Европейската комисия е дала вече някои резултати - премиерите на Румъния Виктор Понта и на Унгария Виктор Орбан се отказаха от някои свои спорни ходове.
"Има и признаци, че България гледа по-сериозно на проблемите с корупцията и организираната престъпност", заключава германското радио.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq записа най-дългата си позитивна серия след 1992 година
Застрахователите започват да преразглеждат рейтингите на руските петролни терминали
Словакия смята да заведе дело срещу отказа на ЕС да купува руски газ
Вятърната енергетика в България – има инвеститорски интерес, липсват подкрепящи политики
Амбициозният проект на ЕС за онлайн възрастова проверка се сблъска с критики още преди старта
Европейската централна банка не бива да влошава енергийния шок в Европа
Рецепта за италианска шоколадова торта
В Helpbook получихме сигнали за опасни дървета и ненужно окастрена липа
Какво ни казва тъгата и защо е важна за нас?
Цените на петрола се сринаха след отварянето на Ормузкия проток
Унищожиха градинка в София, за да паркират фадрома за пътна помощ
Късна емисия
Ковънтри се завърна във Висшата лига след 25 г.
Интер разби Каляри за едно полувреме
Ясно е кой ще бъде новият мениджър на Борнемут
Хванат с допинг от Челси използва гаджето за щанга + ВИДЕО
Трансферна бомба на "Герена": Левски продава титуляр в гранд от Турция
Весела Лечева отново оплю Стефка Костадинова. Става въпрос за пари
Дневен хороскоп за 18 април, събота
Ексклузивен разговор с министъра на енергетиката Трайчо Трайков открива Energy of Tomorrow 2026
Защо образователните играчки са ключови за развитието на детето?
Как да изберем мъжки часовник за подарък?
Актьорите Елеонора Иванова и Михаил Милчев с първа репетиция на спектакъла „Уроци“
Зеленски: Русия отново иска да въвлече Беларус във войната
Гюров: Прокуратурата е започнала проверки на премиера, министри и главния секретар на МВР (ВИДЕО)
Въведоха ново правило в българския футбол
Апелативен съд-Варна отчете по-успешна година
Черно море стартира с две гостувания и завършва с домакинство във втората четворка
Спартак приема Берое, Добруджа, Славия и Локо (Сф), а гостува на Ботев (Вр), Септември и Монтана
Индийски стартъп разработва първия си орбитален център за данни
Удължават мисията на Shenzhou-21 с месец
Магнитни бури ще връхлетят Земята до часове
Оказа се много по-ценен: В пирита са скрити истински съкровища
Пепел се разпростира по Марс: Mars Express засне планетата в движение (снимки)
Археолози откриха пълен със съкровища кораб на дъното на езеро