Светът да спре да се върти. Великобритания иска да скочи. Олимпийските игри през 2012 г. бяха славен празник на многообразието и Лондон се представи като ненадминат световен център. Местните герои на игрите – атлети като Мо Фара и Джесика Енис, бяха свидетелство за уж новия и разширен кръгозор на британците. Това обаче беше тогава.
Година по-късно се чува политическото ехо на затварящите се врати, пише в анализ на FT. Посланието към чужденците е просто: стойте настрана. Консерваторите на Дейвид Камерън обещаха да бъде проведен референдум, който може да доведе до разрив с Европа.
А преди време торите зовяха: откажете се от Европа, погледнете към света. Сега те градят барикади срещу всички и всичко. Туристи, студенти, бизнесмени – всички те са потенциални нелегални имигранти.
Британското министерство на вътрешните работи преди дни подсказа каква ще бъде грубата популистка политика, на която залага правителството. В различни райони на Лондон, където са съсредоточени етнически малцинства, бяха разположени специални ванове с билбордове. Посланието? Нелегалните имигранти трябва или да си отидат у дома, или да бъдат арестувани.
Либералдемократите, по-малката партия в коалицията на Камерън, протестираха срещу инициативата и я определиха като глупава и обидна. От канцеларията на премиера обаче равнодушно заявиха, че кампанията може да се развие и в национален мащаб, посочва изданието.
Вътрешното министерство планира също така да изисква от посетителите от държавите с висок риск да плащат парична гаранция от 3 хил. паунда, за да влязат в страната. Целта, както обясняват от ведомството, е да се предотврати удължаването на законния престой и да се възстановят разходите, ако хората ползват здравни услуги. Сред „избраните“ страни са Индия, Нигерия, Кения, Пакистан, Шри Ланка и Бангладеш. Гражданите на държави като САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия са освободени от това задължение.
Правителството също така обещава да ограничи достъпа на българи и румънци до страната. От догодина гражданите на двете държави получават правото да се движат свободно в страните от Европейския съюз. Жълтата преса вече е пълна с ужасяващи истории за „социални туристи“. Нищо, че имигрантите много по-рядко търсят помощи в сравнение с британците.
Британското правителство навлиза на популистка територия, пише още в анализа на FT. Премиерът изведнъж отхвърли тезата за многообразието на обществото, която беше неговата запазена мярка. И ако преди време Дейвид Камерън отхвърляше ролята на крайните националисти и ги определяше като расисти, днес той ги ухажва.
Прочетете цялата статия в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Късна емисия
Helpbook: Във Варна поставят опасни пътни знаци
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Турция излъга Косово на звезда на ЦСКА и ще играе на Мондиал 2026
Мартин Петров за Боби Михайлов: Ако не беше той, нямаше да има четвъртите в света
Инфантино каза тежката си дума за Иран
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно