Няколко хиляди украински студенти напуснаха занятията и се включиха в протести в центъра на Киев срещу неочакваното решение на правителството да замрази интеграцията на Украйна с ЕС и да се ориентира към Москва, предаде Асошиейтед прес.
Миналата седмица Украйна спря подготовката за подписване на споразумение за асоцииране с ЕС, след като Русия наложи търговски ограничения и заплаши и с други ответни ходове, припомня АП.
Около 3000 студенти от киевски университети напуснаха лекциите и преминаха в шествие в Киев, присъединявайки се към няколко хиляди други протестиращи на два централни площада. Демонстрантите призоваха президента Виктор Янукович да промени решението си и да подпише споразумението с ЕС на срещата на върха на Източното партньорство във Вилнюс в петък.
Премиерът Микола Азаров обаче определи украинско-руските отношения като "абсолютно нормални" и обвини Брюксел за промяната в позицията на Киев, като заяви, че ЕС е отказал да осигури финансова помощ за затруднената украинска икономика.
"Да си го кажем направо: ЕС не ни осигури никаква помощ освен общи декларации. Не получихме никаква конкретна помощ", заяви Азаров пред чуждестранни журналисти.
Азаров призова за тристранни преговори между Русия, Украйна и ЕС и заяви, че въпросът за европейската интеграция на Украйна може да се повдигне отново на среща на върха напролет. Той обаче добави, че в момента Киев се съсредоточава върху възстановяването на отношенията си с Русия.
Планирани са още протестни прояви в дните преди срещата на върха във Вилнюс, както и през уикенда. До момента протестите като цяло протекоха мирно, но имаше отделни сблъсъци между радикални активисти и полицейските сили за борба с безредици, в които бе използван сълзотворен газ. Азаров заяви, че полицията ще се отнася към протестиращите с уважение, но няма да допусне провокации.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Хенри Ван: Посланието на Китай е, че войната не бива да продължава
Енергийният сектор е двигател на растежа в сезона на отчетите в Европа
ПИБ пласира две емисии облигации за 310 млн. евро на международните капиталови пазари
Дженсън Хуанг също заминава с Еър Форс 1 за Пекин
SOFIX спадна с 0,53% до 1261 пункта
„Софарма“ ще изплати по още 0,04 евро дивидент за 2025 г.
Жестоко убийство с метална тръба в Монтана
Горивата поскъпват още: Таксиметрови шофьори и туристите усещат удара
"С теб сме" - малкият Марти вдъхнови благотворителна инициатива със спортни клубове
Пътни експерти: Участъкът от катастрофата на АМ "Хемус" е в отлично състояние
Олимпиакос гази в Гърция без Везенков
НА ЖИВО: ЦСКА - ЦСКА 1948 1:1, натискът на армейците даде резултат
НА ЖИВО: Лудогорец - Левски, експериментален състав на "сините"
Ясен Петров: Трябва да дадем всичко, за да се спасим
Радост на „Олд Трафорд“
Официално! Ботев Пд се раздели с национал
От дипломат до бунтар: Как се държат зодиите при конфликт в работата
5 цветя, които са задължителни за всеки дом
Какво означава, ако видите и чуете черен кос?
Пролетен детокс: 6 ползи, които тялото ви ще усети веднага
3 зодии с най-голям късмет на новолунието на 16 май
Близо 200 000 евро за 4 каузи дариха клиентите на Lidl чрез автоматите за обратно приемане на опаковки
Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Бруно Газани се изправя срещу Айсам Чадид в първия етап на SENSHI Grand Prix
Хороскоп за 14 май 2026
Варна представи потенциала си като дестинация за СПА, уелнес и медицински туризъм
Морското научно общество ще придобие нов изследователски кораб
Община Варна внедрява иновативна програма за когнитивно развитие в предучилищна възраст
Стотици гробници, по-стари от египетските пирамиди, са открити в Сахара
SpaceX определи дата за първия полет на третата версия на Starship
Руснаци от МКС излизат в открития космос на 27 май: Каква е научната им цел
Как черните дупки се превръщат в космически чудовища
Какво пише и се вижда в разсекретените файлове за НЛО от лунните мисии „Аполо“
Кометата 3I/ATLAS съдържа вода, невиждана досега в нашата Слънчева система