Европейският съюз ще развива собствени технологии за безпилотни наблюдателни самолети, ново поколение сателитни комуникации и системи за кибер отбрана. Държавните и правителствени ръководители на 28-те тази нощ постигнаха принципна договореност за по-близко партньорство с цел укрепване на сигурността и отбранителната индустрия в Европа.
Британският премиер Дейвид Камерън обаче предупреди, че страната му ще се противопостави на всеки опит за създаване на обща европейска армия, предаде Ройтерс. Франс прес отбелязва, че снощното заседание на Европейския съвет е показало колко е трудно задълбочаването на интеграцията в ЕС.
Лидерите на 28-те, които обсъдиха отбраната на своя среща за първи път от пет години, се договориха да си сътрудничат, за да спестят разходи при разработването на скъпа военна техника, посочва Ройтерс. Това стана на фона на орязването на разходите за отбрана като част от мерките за икономии в отговор на финансовата криза, което безпокои главния съюзник на Европейския съюз - Съединените щати.
Лидерите от ЕС се договориха да бъде поставено началото на общоевропейски пазар за военна продукция, предаде ИТАР-ТАСС. Те предвиждат компаниите производители от страните членки да имат равен достъп до външните пазари, да бъде активизирано развитието на европейската оръжейна промишленост, включително чрез даването на поръчки на малки и средни предприятия, и да бъде постигната координация между научните изследвания в гражданската и военната област, посочва БТА.
След края на първия ден от заседанието на Европейския съвет, председателят на Еврокомисията Жозе Барозу подчерта, че „Европа има нужда от силна и надеждна политика на отбрана и сигурност, за да може да играе пълноценно своята роля на световната сцена. Тя трябва да бъде подкрепена от конкурентен и ефективен отбранитилен сектор. С около милион и половина работни места и оборот от 96 милиарда евро този сектор е много важен за европейската икономика”, каза Барозу.
Лидерите от Европейския съюз се споразумяха също така за създаването на единен механизъм за спасяване на закъсали банки, предаде БНТ. Към него могат да се присъединят и страни извън еврозоната, но България засега няма да прави това, обяви премиерът Пламен Орешарски. В рамките на банковия съюз ще бъде създаден фонд от 55 милиарда евро, които ще се използват в случай на фалити. Парите ще идват от банките, а не от данъкоплатците.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой каза, че през тази година е бил постигнат напредък в икономическото управление на Европа. Според него създаването на общия механизъм за спасяване на банки е най-голямата крачка след въвеждане на еврото. Лидерите обсъдиха и създаването на европейски банков съюз. Предвижда се всички големи банки в еврозоната да се контролират от един орган, който ще има право и да ги наказва, ако нямат стабилни показатели.
Европейският съвет продължава и днес с дискусии за ситуацията в Украйна и за мерките за растеж и заетост. След заседанието българският премиер Пламен Орешарски ще има среща с председатателя на Европейската комисия Жозе Барозу. Орешарски обясни, че е поискал тази среща „за консултации, в това число и виждането на комисията по предстоящия доклад“. Очаква се въпросният доклад за правосъдието и вътрешните работи в България да бъде публикуван след 20 януари 2014 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Термопомпите и електромобилите може да спестят на домакинствата над 2200 евро годишно
ПроКредит Банк с оферта без аналог: премахва основните такси за фирмена сметка в евро за нови клиенти
К. Проданов: Тегленето на нов дълг е обективна неизбежност
Путин отива в Китай с голямата кошница, но отношението на Си може да го изненада
Азиатските пазари не намериха единна посока, след като Тръмп отмени удар срещу Иран
Николай Стойков: След пет години AI ще взема финансови решения вместо нас
"Възраждане" иска "Добродетели и религия" да е задължителен предмет в училище
Легендарният Франко Неро е специален гост на XIII-то издание на фестивала "Златната липа"
Дара ще участва на гръцките музикални награди "MAD Video Music Awards"
Спасиха българин с хеликоптер след падане от планина в Румъния
Пеканов: Няма да има скок в цената на водата тази година
Моторист загина след катастрофа край Враца
Еуфория на "Герена": Левски е третият отбор с най-големи шансове да пробие в ШЛ
Мъри Стоилов с голям трансфер, взима бивш на Левски и Лудогорец
Симоне Индзаги хвърля оставка
Задава се скандал: Шампион отправи тежки критики към Усик
Куман се закани да мачка наред на Мондиал 2026
MAX Sport ще излъчва контролите на националните ни отбори по волейбол преди Лигата на нациите
Силни поверия за Спасовден
Завръщане на работа след майчинство – как да се справите
3 вкусни рецепти за Спасовден
DARA: Трябваше ми много време да простя
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Ново издание на „Дъждът оставя следи“ от Александър Чобанов
Морето се превръща в бързовар: Варна остана без зими
Денков: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да ограничат опозицията така, както ПБ
Петър Петров за ПБ: Диктатура без прецедент, управляващите ограничават опозицията
Основната депутатска заплата вече е 4236 евро
Община Варна сезира полицията и прокуратурата за умишлено разпиляване на боклук
Във Варна откриват изложба с картини от миди и морски дарове
Откриването на планети като Земята остава огромно предизвикателство за учените
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята