Десницата, изглежда, ще спечели най-много места в изборите за Европейски парламент идната седмица, но минималното й предимство в анкетите предполага, че шансовете й да си осигури председателското място в Европейската комисия са под въпрос, предаде Ройтерс.
Според анализ на национални анкети, извършени от агенцията "Полуоч 2014", в изборите между 22 и 25 май Европейската народна партия (ЕНП) ще вземе 212 места - с три повече от съперниците от групата на социалистите и демократите.
Така при 751 евродепутати общо се очаква 70 на сто от местата да се поделят между четирите основни политически течения в Европа - десен център, ляв център, либерали и зелени. Около една четвърт от местата се очаква да бъдат спечелени от антиевропейски протестни партии с крайнодясна или ултралява насоченост - два пъти повече, отколкото в досегашния Европарламент, избран през 2009 г. Това се дължи най-вече на разочарованието на избирателите от високата безработица и слабия икономически растеж, отбелязва Ройтерс.
Според правилата на ЕС, въведени през 2009 г., партията, спечелила изборите, има най-добри шансове да издигне своя кандидат на поста председател на Европейската комисия - една от най-влиятелните позиции в Брюксел. Но дори и десните да победят на косъм в изборите, както сочи публикуваното днес изследване, социалистите ще имат повече възможности да си осигурят подкрепа от другите леви партии, което потенциално би им дало мнозинство в парламента.
Тъй като номинацията за председател на Еврокомисията трябва да бъде одобрена с парламентарно мнозинство, социалистите ще имат основание да твърдят, че техният кандидат има по-голяма легитимност от съперника си от ЕНП. Номинацията в крайна сметка ще бъде направена от лидерите на страни членки на ЕС, които ще трябва "да вземат под внимание" резултатите от изборите, когато определят своя избор, подчертава Ройтерс.
ЕНП номинира 59-годишния Жан-Клод Юнкер - бившия премиер на Люксембург и главен брокер по време на дълговата криза в еврозоната, за наследник на португалеца Жозе Мануел Барозу, който е начело на комисията от 2004 г.
Социалистите пък подкрепят кандидатурата на 58-годишния германец Мартин Шулц - сегашен председател на Европейския парламент. Той води активна кампания да се харчат повече пари с цел да се създават работни места за младите хора.
Алиансът на либералите и демократите, известен като АЛДЕ, избра бившия белгийски премиер Ги Верхофстад за свой кандидат за шеф на Еврокомисията. Според анализа на "Полуоч 2014" обаче либералите могат да разчитат само на 63 места.
И трите главни партии вероятно ще загубят места за сметка на крайната десница и на крайната левица, сочи проучването. Засега обаче е неясно доколко тези две групи на двата крайни политически полюса ще могат да се координират и какво влияние ще могат да спечелят.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Asics отделя 77-годишна емблематична марка в ново дружество
България е трета в ЕС по размер на работната седмица
АЕЦ "Козлодуй" подготвя теста с горивото на Westinghouse и за шести блок
Правителството вади „Мини Марица-изток“ и „ТЕЦ Марица изток 2“ от БЕХ
Унгария се опитва да разблокира европейски средства със законопроект за борба с корупцията
Postbank с първо място за AI решение, което трансформира банковите операции
Стоянов: От складовете ни няма да се изнесе нищо за Украйна, армията не дава оръжия
Рецепта за тиквички по селски
Съдът за местността "Баба Алино": Законът гарантира свободен достъп до гората
Български и румънски гранични полицаи хванаха 14 мигранти в камион
Депутатите одобриха тегленето на нов държавен дълг
Витиня и Жоао Невеш остават в ПСЖ
Американска легенда: Стадионите на Мондиал 2026 ще бъдат празни
Ювентус договори Дибу Мартинес
Ман Юнайтед се отказа от Тонали, Арсенал - не
В Италия категорични: Гласнер поема Милан
Бруно Фернандеш и Рой Кийн се помириха
Най-доброто упражнение за гърба това лято не е във фитнеса
Летен хороскоп за всяка зодия
Маги Джанаварова и нейната „Лудост“
„Романтично – Една нощ в латино“ събира Орлин Горанов и Еделина Кънева на сцената на Зала 1 на НДК
Италиански десерт със сини сливи и ром Prugne al Rum
2 плода, които подобряват сърдечното здраве при преддиабет
Директорът на "Евровизия": За нас е много вълнуващо, че конкурсът идва в страна, в която досега не е бил
Даниел Митов: Асен Василев произведе поредната лъжа
Апелативният съд във Варна потвърди 17-годишна присъда за жестоко убийство
Собствениците на имоти в „Баба Алино“ - с петиция за спиране на събарянето на незаконните сгради
"Възраждане" за уволнението на Коев: Именно от негово интервю разбрахме за "тайния" град
Камион премаза възрастна жена на пешеходна пътека във Варненско
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос
Тези места гъмжат от хищници със зъби: Регионите, където акулите атакуват най-често
НАСА обяви екипажа на „Артемида III“: Четирима астронавти, сред които и първият европеец
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия