Председателят на Партията за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) Найджъл Фараж обвини ЕС за пряката му роля в преврата срещу може би корумпираното, но демократично избрано украинско правителство. Той направи този коментар в изборната нощ в пряк видеомост с Европейския парламент в Брюксел.
„Една от историческите грешки на ЕС бе разширяването прекалено на изток. Това, съчетано с правото на свободно движение на хора, които например в Румъния получават девет пъти по-ниски минимални заплати от възнаграждението във Великобритания, обяснява това движение на хора“, каза Фараж.
Той изрази притеснение от „разширяващата се външна политика на ЕС. Това видяхме в Украйна, през последните 10 години украинците получаваха от ЕС и НАТО посланието, че страната им може да стане част от Общността и от пакта. ЕС изпрати на украинците фалшиво послание на надежда, особено в западната част на Украйна“, посочи британският политик.„Обвинявам ЕС, че имаше пряка роля в преврата срещу може би корумпираното, но демократично избрано украинско правителство. Ако ръчкате руската мечка с пръчка, не се изненадвайте, че тя ще реагира“, коментира Фараж.
Резултатите на ЮКИП ще предизвикат политическо земетресение, добави той. Според данните досега неговата партия печели историческа победа на британските избори.
Винаги е имало скептицизъм в Европа, но той нарасна след допуснатите грешки, особено в еврозоната, и отражението им в средиземноморските държави от ЕС, добави Фараж. Друга грешка бе приемането в ЕС на страните от бившия съветски блок и предоставянето на гражданите им на правото на свободно движение, допълни той. Това изглежда са двете най-големи грешки досега, посочи още той.
Според Фараж през последните пет години тези грешки ясно са проличали, затова „ще имаме доста евроскептици в следващия ЕП“.
„Ще видим дали това ще повлияе на политиката на ЕС, но със сигурност ще се отрази на вътрешната политика, особено в Северна Европа. Досега европейската интеграция изглеждаше неизбежна, но независимо дали ви харесва, мисля, че това приключва с резултатите от тази нощ“, посочи британският политик.
Според Фараж това, че влизането на държавите в еврозоната не доведе до никакви предимства, породи евроскептицизъм. „Северните държави изглежда ще трябва постоянно да бъркат в джобовете си. Еврото раздели Европа на Юг и Север, изглежда европейският проект трябва да бъде прекратен. Вижте как въпросът за еврото раздели Гърция и Германия, а това бе проект за обединение“, коментира Фараж.
„Европейският проект е заченат в лъжа - че ще бъде за търговия и сътрудничество, а на хората не беше казано, че целта е създаването на Съединени европейски щати. През 2005 г. Франция и Холандия отхвърлиха конституцията на ЕС, много други щяха да направят същото, ако имаха възможност, и тя бе препакетирана от Брюксел като Лисабонски договор. Искам не само Великобритания да напусне ЕС, а Европа да излезе от тази организация“, заяви Фараж.
/БТА/

Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Крум Зарков: В България имаме раздираща се криза с цените
Новооткрита планета разпалва надежди за извънземен живот
Трайчо Трайков: Имаме достатъчно горива, внос от Русия няма да свали цените
"Левски" крачи към титлата след победа над "Черно море" на "Герена"
Централна емисия
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Без класически финал между О'Съливан и Тръмп. Тайландец изненада Джъд
Левски крачи към титлата, дръпна с 9 точки на Лудогорец
Има ли шанс ЦСКА 1948 за титлата?
Байерн наби Унион културно и дръпна с 12 точки на върха
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Учебен музей-Варна кани децата през пролетната ваканция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона