Премиерът Пламен Орешарски съобщи, че тази нощ България ще подкрепи Кристалина Георгиева за върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността. Той заяви това пред български журналисти в Брюксел преди дискусията по този въпрос в Европейския съвет, предаде БТА.
Орешарски посочи, че предстои сложна дискусия - освен по персонални кандидатури, високите постове ще се разпределят и по политически семейства. „Нашата комисарка има шансове да бъде номинирана за върховен представител на ЕС. Въпросът е как ще протече дискусията и дали няма решаващо да бъде политическото семейство“, каза Орешарски.
„Ще подкрепя кандидатурата на Кристалина Георгиева и ще направя, каквото зависи от мен, за да бъде номинирана след това. Но до голяма степен зависи не само от нейните персонални качества, в които не се съмнявам и ще ги подчертая, но и от разпределението на постовете сред политическите семейства“, уточни премиерът.
В отговор на въпрос той поясни, че няма мандат да предложи Георгиева за какъвто и да било пост, но че за този ще я подкрепи. „Ако днес изгубим тази битка, ще се борим за добър портфейл или за добър ресор в ЕК, независимо кой е българският еврокомисар. Не изключвам и госпожа Георгиева. По-важен е ресорът, а не толкова кой е кандидатът, без да подценявам и второто“, заяви Орешарски.
„По-логично е редовно правителство да направи номинацията. Доколкото следващото редовно правителство ще бъде сформирано вероятно след средата на октомври, когато вече е безкрайно късно, ще се постараем до края на месеца да направим номинация. Не е фатално, ако се забавим като държава, но не е хубаво“, коментира премиерът.
Той заяви, че ще има консултации с партиите за това кой да бъде българският еврокомисар. „Добре е те да се проведат до края на месеца“, добави министър-председателят Орешарски.
По-рано днес Пламен Орешарски се срещна с избрания бъдещ председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Двамата са коментирали приоритетите, представени вчера от Юнкер и са разговаряли по въпросите от дневния ред на днешния Европейския съвет.
По повод тази среща Орешарски уточни, че двамата са коментирали желанието на Жан-Клод Юнкер новите еврокомисари да бъдат излъчени до края на юли. На този етап доста малко страни са номинирали кандидати, повечето коментират потенциални номинации, отбеляза премиерът.

С малко помощ от САЩ все повече кораби преминават през Ормузкия проток
Китай предупреди ЕС да не въвежда нови търговски ограничения
Гърция или Турция – коя от двете предлага по-изгодна почивка това лято?
Въпреки завръщането на Nvidia китайските компании увеличават местните AI чипове
Близо 30% от пчеларите в България са се отказали от професията си
Петима от дилърите на дрога в София остават в ареста, реши съдът
Какво е качеството на въздуха след пожара в Стара Загора
Централна прогноза
Лятно време и първи туристи в морето край Созопол (СНИМКИ)
НА ЖИВО: ПСЖ - Арсенал 0:1, ранен шок за парижани
Отлична новина за Бундестима
Шеметен трансфер! Левски извади милиони за халф
Йоана Илиева триумфира на Държавното първенство
Сабаленка си уреди среща с Осака след „геврек“
Страх от Левски в Европа: В Шампионската лига се плашат от "сините"
Лунна диета за юни 2026
Какво се прави на Петдесетница – обичаи и ястия
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
Седмична нумерологична прогноза за 1 – 7 юни
5 вкусни маринати за скара
3 поверия за Черешова задушница
Работят по две версии за смъртта на 14-годишно дете в Благоевград
Архитект: Изграждането на селището в Баба Алино е невъзможно без национален "чадър"
Почетоха с цветя и подаръци Нешка Робева във Варна за 80-ия й юбилей
Седмичен хороскоп 1 юни - 7 юни 2026
Баскетболният Черно море Тича взе сребърните медали за Купата при 16-годишните
Стилияна Николова взе сребърен медал във Варна
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС
Има ли извънземни на екзопланетата K2-18b? Учени я сканираха за сигнали