Видеозаписът, в който групировката "Ислямска държава" поема отговорност за екзекутирането чрез обезглавяване на заложника Дейвид Хейнс, е автентичен, съобщи днес британското външно министерство, цитирано от Франс прес.
"Всичко сочи, че записът е автентичен, нямаме причини да мислим, че не е", заяви за АФП говорител на министерството, предаде БТА.Четиридесет и четири годишният Хейнс беше отвлечен през март 2013 г. от ислямистки бойци в Северна Сирия, където работел за френска неправителствена организация.
Клипът започва с текст: "Послание за съюзниците на Америка" и кадри как британският премиер Дейвид Камерън говори за сътрудничество с иракското правителство и кюрдските милиции в борбата им с "Ислямската държава".
После маскиран мъж казва с британски акцент, че този британец ще плати цената за обещанието на Камерън. Облеченият в оранжев комбинезон Хейнс е коленичил пред него, след което главата му бива отсечена.
Накрая маскираният ислямист показва друг заложник и се заканва, че и той ще бъде екзекутиран, ако Лондон продължи да подкрепя борбата срещу "Ислямската държава".
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че убийството на хуманитарния служител Дейвид Хейнс от Пърт, Шотландия, е акт на крайно зло и се зарече извършителите да бъдат изправени пред правосъдието, когато и да стане това, предаде Ройтерс.
"Това е покъртително убийство на невинен хуманитарен работник. Това е акт на чистото зло. Сърцето ми е със семейството на Дейвид Хейнс, което прояви изключителна смелост и твърдост по време на това изпитание", са казва в изявлението на Даунинг стрийт.
"Ще направим всичко по силите си, за да залови тези убийци и да ги изправим пред правосъдието, колкото и време да отнеме това", заявява Камерън.
Президентът на САЩ Барак Обама категорично осъди радикалната групировка "Ислямска държава" заради "варварското убийство" на британеца Дейвид Хейнс, предадоха осведомителните агенции. Той обеща САЩ да сътрудничат на Великобритания за откриването на убийците и изправянето им пред правосъдието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората
Летище Бургас има капацитет за засилен трафик за „Евровизия“
Лекар със съвети как да се предпазим от хранителни инфекции в жегите
Тези 3 зодии са най-добрите спътници за лятна почивка
ТЕЦ "Бобов дол" спря работа заради авария
Голяма Богородица обедини вярващи в Казанлък (СНИМКИ)
5 от 5: Лудогорец свали Левски от върха
Джон Стоунс вкара първи гол за Интер
Кошмар за Левски: Съдия от срамното 0:4 ще свири на „сините“ срещу АЕК
Бивш на ЦСКА блести в Турция
Милан размаза Ман Юнайтед с 4:2, българин игра за "росонерите"
ЦСКА показа първите кадри на Каталин Иту в червено + ВИДЕО
Таро карта за 16 август, неделя - Асо мечове
Дневен хороскоп за 16 август, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“