Русия и Франция трябва да направят всичко възможно, за да сведат до минимум рисковете и негативните последици от международното напрежение за двустранните отношения. Такъв призив изрази днес руският президент Владимир Путин, цитиран от ТАСС и Франс прес.
На срещата с Путин в Бризбейн френският държавен глава Франсоа Оланд изрази увереност, че сътресенията в световната политика няма да продължат дълго.
"Наш дълг е, както говорихме в Нормандия, да направим всичко възможно, за да решим сегашната криза с Украйна и в други части на света", каза Оланд.
"Ще положим големи усилия в тази посока и ще продължим да правим това, което правим заедно с канцлера (на Германия) Ангела Меркел и президента на Украйна Петро Порошенко", допълни френският президент.
"Франция е готова да участва активно в това, но при едно условие: че постигаме резултати", подчерта Оланд.
Той припомни, че днес на срещата на върха на Г-20 лидерите обсъждат икономическия растеж. По думите му една от причините за забавянето му е международното положение.
"Русия и Франция носят своята отговорност, те трябва да участват в решаването на тези проблеми", каза Оланд.
Френският лидер, който се обръщаше към Путин на "ти" и с думите "скъпи Владимир", се съгласи, че отношенията между Москва и Париж дълги години са се развивали добре, отбелязва ТАСС.
Путин се срещна и с италианския премиер Матео Ренци, с когото са обменили мнения за ситуацията в Украйна и са изразили загриженост във връзка с растящото напрежение в югоизточната част на страната. Това съобщи пред журналисти прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков в кулоарите на срещата на върха
на Г-20 в Бризбейн.
Ренци е поканил Путин да посети голямото изложение ЕКСПО в Милано през май догодина и руският президент е приел.
На среща с лидерите от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) днес Путин ги е поканил на следващата среща в Уфа на 8-9 юли, отбелязвайки, че Русия подготвя проекти за стратегии за икономическо партньорство и пътна карта за инвестиционно сътрудничество.
Владимир Путин и британският премиер Дейвид Камерън изразиха интерес към възстановяване на отношенията междуРусия и Запада, влошени от кризата в Украйна, предаде Ройтерс, като цитира говорител на Кремъл.
Путин се срещна отделно с британския премиер. "Украйна бе де факто единственият въпрос в разговора. Те говориха за фундаменталните причини за сегашното обтягане на отношенията между Русия, САЩ и редица европейски държави", каза говорителят Дмитрий Песков. "И Путин, Камерън изразиха интерес към възстановяване на тези отношения чрез ефикасни мерки за уреждане на кризата в Украйна, които да съдействат за отказ от конфронтационната нагласа", добави говорителят на Кремъл. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пазарният дял на стейбълкойните в криптосектора стигна двугодишен връх от над 9%
Имотната треска в Дубай кара предприемачите да наберат дълг за 6 млрд. долара
Мирните преговори за Украйна тласкат цената на петрола надолу*
Планът на САЩ за мир – завоалирано предложение за капитулация на Украйна
Плановете за въвеждане на дигитална идентичност разбуниха духовете на Острова
САЩ: Няма да продаваме оръжия на Киев вечно, Украйна и Русия размениха масирани удари
Вендинг машините няма как да работят само с евро от 1 януари
Държавата е майка за едни и мащеха за други: Исканията на синдикатите в Бюджет 2026
Ваучерите за храна да станат 300 лв. през 2026 г. - в бюджета няма заложено увеличение
Радев: Кабинетът налива пари в Украйна, докато отбраната ни се разпада
Мъж преби собствената си майка в ж.к. "Дружба" в София
Аспаруховият мост във Варна бе успешно ремонтиран за една нощ
Аморим каза защо Юнайтед се провали
Скандалът в НБА: Чонси Билъпс пледира невинен
Разкриха рецептата за титла на Левски
В Берое е имало голям скандал
Голяма промяна в най-близкия преследвач на Левски: Нов треньор в ЦСКА 1948
Рекорд по посещаемост в България: Феновете на Левски са над всички
5 рецепти за нисковъглехидратна вечеря за жени след 40
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Tricky се завръща в София на живо на 12 юни 2026 година
Пет години „Глина“ – Виктория Бешлийска със специално колекционерско издание на дебютния си роман
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
6 храни за прочистване на бъбреците и против камъни
Румен Радев: Правителството се опитва само да се събори
Проучване: Над половината българи подкрепят повишаването на МРЗ
Заведенията скочиха срещу бюджет 2026
Два района във Варна остават без вода днес
Предимно слънчево време в цялата страна днес
Община Варна: Ремонтът на Аспаруховия мост приключи за една вечер (СНИМКИ)
На Марс няма течна вода, показва ново изследване
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот