Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министрите на регионалното развитие Лиляна Павлова, на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и на околната среда и водите Ивелина Василева бяха приети в дирекция "Регионално развитие" на Европейската комисия.
Дончев съобщи, че са били обсъдени всички отворени теми по оперативните програми, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд. Събеседниците са разговаряли за усилията на правителството да намали очакваната загуба от европейски средства до края на годината. В България са положени всички необходими усилия за ускоряване на плащанията и за плащане на колкото може повече средства до края на годината, посочи вицепремиерът.
Делегацията е обсъдила възможностите за отсрочка по някои проекти, забавени заради процедури по обжалване. Има очакване ЕК да вземе предвид това, че в някои райони на страната през тази година имаше бедствия, забавили допълнително изпълнението на проектите.
Друга тема на разговорите е било освобождаването на финансирането по програма "Регионално развитие" за периода до края на настоящата година. Имаме амбицията това да стане възможно най-скоро, защото от това зависят приходите в бюджета, поясни Дончев.
Той отбеляза, че програмите "Околна среда" и "Регионално развитие" са тежко задлъжнели към националния бюджет заради ангажимента на държавата да продължи да плаща, дори програмите да са спрени. Разговорите са засегнали одобрението и на новите оперативни програми.
В общуването с ЕК не сме свикнали да приплакваме и да се молим - преговаряме, заяви Дончев. Имаме аргументи, опит и авторитет. Надявам се да доведат до резултат, но кога – това зависи изцяло от нас, допълни той.
Вицепремиерът определи като изключително трудна и предизвикателна задачата до края на годината да бъдат възобновени средствата по програмата "Регионално развитие". Ще бъдем горди, ако това се случи в началото на следващата година. Ускорено подготвихме новата оперативна програма, която ще бъде внесена за одобрение на национално ниво и до края на месеца ще бъде представена на ЕК, посочи вицепремиерът.
Министър Павлова съобщи, че България ще настоява за максимално бърза процедура по освобождаването на плащанията по програмата "Регионално развитие". В министерството заварихме малко хаотичен подход, положихме усилия и за седмица успяхме да подредим нещата, добави тя.
Министър Московски отбеляза, че проектите по програмата "Транспорт" се движат с около година закъснение. Бяхме ги оставили в брилянтно състояние, в момента всички са рискови и са взети "на ръчно управление" на ниво министър, добави той.
Министър Василева посочи, че по програмата "Околна среда" се очаква ЕК да покаже пълно разбиране за мерките, които предстоят у нас. Тя допълни, че в нейната област също предстои забавените проекти да бъдат поети "на ръчно управление". Министърът изрази надеждата да бъдат ограничени загубите на средства по програмата, които сега се оценяват на до 205 млн. евро.
/БТА/

Цената на златото може да отбележи най-лошата си седмица от 6 години насам
Русия работи по сателит с ядрено оръжие, който да унищожава други сателити
Червено море може да се окаже следващата критична точка за световната икономика
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Заради високите сметки за ток: Национална среща при омбудсмана
Циклонът "Нарел" удари Австралия: Наводнения и десетки хиляди без ток
Пеевски: Честит Рамазан Байрам - нека донесе здраве и мир във всеки дом
Без стачки в Гърция на бензиностанциите, но с увеличение на цените на горивата
Голяма новина за бъдещето на Локо Пловдив
Ботев Пловдив готви трансферен удар
Ще има ли срив в Левски заради Сангаре?
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Решаващ ден за лидер на Левски
Веласкес в шок от Левски
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
„Кралицата на отровите“ от Робърт Торогуд
Полезни зелени листни зеленчуци за пролетното меню
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Времето във Варна на 20 март 2026
Мюсюлманите днес празнуват Рамазан Байрам
От днес България е в предизборна кампания
Честваме паметта на преподобните отци, избити в манастира "Свети Сава"
Представят днес новопроизведен влак
Астрономическата пролет настъпва днес в 16:46 ч.
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер