Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер представи пред Европейския парламент в Страсбург плановете си за осигуряване на над 300 милиарда евро инвестиции, насочени към създаване на работни места, растеж и инвестиции в ЕС.
Средствата няма да паднат от небето, няма да печатаме пари, а ще привлечем капитал, поясни той. Юнкер уточни, че намерението е инвестициите, свързани с този план, да не бъдат отчитани при изчисляването на държавния дълг.
Днес създаваме нова архитектура за осъществяване на нашата идея - капацитет за нови инвестиции. Създаваме нов европейски фонд за стратегически инвестиции със средства от бюджета на ЕС, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и държавните бюджети. Не преместваме пари, искаме да оптимизираме въздействието от използването на средствата. Създаваме програма за техническа помощ и инвестиции в проекти, свързани с растежа, посочи председателят на ЕК.
Той добави, че политиците няма да избират проектите, защото това е работа на специалистите. Необходима е комисия за инвестициите, която да оценява ползите от съответните проекти.
Ще създадем пътна карта за привличането на инвеститори, добави Юнкер.
След месец ще бъде Коледа, но за Вас Коледа ще бъде по-рано, защото дойдох да изпълня своето обещание, обърна се той към евродепутатите. Днес Европа обръща страница в историята си след години на реформи. Необходимо е да изпратим послание, че Европа е отново на сцената и възнамерява да инвестира в бъдещето.
Трябват реформи, необходимо е преструктуриране на социалния пазар и да се възстанови доверието в обществените финанси, заяви Юнкер.
Той отбеляза, че нивата на инвестициите в ЕС са под 70 милиарда евро и определи това като "дъното от началото досега".
Липсва доверие на инвеститорите в ЕС, коментира председателят на ЕК. Въпреки че има средства в корпоративните сметки, те остават неизползвани.
Обществените средства не достигат, задлъжняването е 60-90 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), обществените разходи са близо 50 процента от БВП на ЕС. Необходимо е обществените средства да бъдат използвани интелигентно, за да бъдат в услуга на хората, а не на дълга, посочи Юнкер.
Имаме нужда от свежи пари, но и от ново начало и инвестиции, от нещо повече от дългове. ЕС трябва да привлече частния капитал, без да се трупат повече дългове, защото нашите деца и внуци ще трябва да ги плащат, заяви Юнкер.
Ако държавите от ЕС прехвърлят средства от фондовете, няма да го вземаме предвид при изчисляването на дълговете. Новите инвестиции не трябва да бъдат свързани с допълнителна бюрокрация и политически интереси, посочи председателят на ЕК.
Той посочи, че общо 630 милиарда евро ще бъдат освободени от структурните и инвенстиционните фондове. Средствата, които представяме днес, надграждат средствата, предоставяни от Европейската централна банка (ЕЦБ), която е прехвърлила 180 млрд. евро към реалната икономика, каза председателят на ЕК.
Юнкер призова държавите от ЕС да подкрепят инвестициите в околната среда. По неговите думи средствата трябва да бъдат от полза за децата - за нови класни стаи; в болниците да се ползва ново оборудване; хибридните автомобили да могат да бъдат зареждани на пътя; да бъдат насърчени предприятия от технологичния процес; за енергийно ефективни иновации; за увеличаване на дела на възобновяемата енергия; за модернизиране на инфраструктурата; за подобряване преработката на отпадъците; за повече широколентови връзки към интернет; за обществените услуги.
/БТА/

Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната