Министри от Франция, Испания и Германия огледаха от хеликоптер мястото на катастрофата на пътническия самолет А320 на германската авиокомпания "Джърмънуингс", който се разби вчера във френските Алпи, съобщи Франс прес.
"Това, което видяхме, са сцени, които не могат да предизвикат нищо друго, освен ужас. Това е страшна трагедия", каза германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер на пресконференция във френското градче Сен лез Алп след огледа от въздуха. Той каза, че причините за катастрофата не са ясни.
"Това, което видяхме, предизвиква шок", каза германският министър на транспорта Александър Добринт. А испанската му колежка Ана Пастор призна, че е "потресена от видяното".
Представителите на германското и испанското правителство бяха съпроводени при полета от френския вътрешен министър Бернар Казньов и министъра на екологията Сеголен Роаял, които им изразиха съболезнования и ги увериха, че ще бъде направено
всичко близките и роднините на загиналите да бъдат приети и настанени в съседните населени пунктове.
Очаква се днес районът, намиращ се на 100-ина километра северно от френския средиземноморски град Ница, да бъде посетен и от френския президент Франсоа Оланд, германския канцлер Ангела Меркел и испанския премиер Мариано Рахой.
.
В Сен лез Алп, намиращ се недалече от мястото на катастрофата, е организиран щаб на операцията по разследване на разбиването на пътническия самолет със 150 души на борда. В местния културен център е организиран траурен кът в памет на жертвите. Там горят свещи, до знамената на трите страни са положени траурни венци, открита е книга за съболезнования.
Очаква се пристигането в района на близки и роднини на загиналите.
През нощта на мястото на катастрофата за охрана бяха докарани с хеликоптер и спуснати с въже 10 въоръжени полицаи.
Издирвателните екипи смятат да подновят хеликоптерните огледи веднага след разсъмване. Друг екип от 65 спасители вече се изкачва пеша към мястото. Френският премиер Манюел Валс каза, че труднодостъпният район и падналият дъжд забавят спасителните работи и може да минат няколко дни, преди телата на загиналите да бъдат събрани.
Планински водач, съпровождащ спасителите, каза, че от самолета са останали само дребни парчета и че "той е напълно изчезнал". Според прокурора Брис Робен от Марсилия, който летял над района, няма нито един цялостно запазен фрагмент от фюзелажа или крилата. Фрагментите и телата са разпръснати по стръмен планински склон.
Най-близкото шосе се намира на около 7 км от мястото на падането, но теренът е толкова труден, че според местните жители за преодоляването на това разстояние са нужни поне 3-4 часа.
Положението се усложнява от валежите от дъжд и мокър сняг. Самото място на катастрофата не е покрито със сняг – снежната покривка се намира по-високо, но скалите там са гладки, стръмни и хлъзгави, съобщава ТАСС, позовавайки се на служители на френското МВР.
Полетът номер 4U 9525 е летял от Барселона за Дюселдорф. Най-много от пътниците са били германци - 67, имало е и 45 испанци. На борда е имало цял клас от 16 германски ученици на възраст между 15 и 16 г. заедно с двама учители от гимназия в западния германски град Халтерн. На борда е имало също граждани на Великобритания, Белгия, Дания, Австралия, Израел, Колумбия, а вероятно и на Япония и Аржентина.
Сред пътниците са били и двама известни оперни певци. 54-годишният солист (бас-баритон) на дюселдорфската Олег Брияк (роден в Казахстан) и германката Мария Раднер се завръщали от гастрол в Барселона, където участвали в постановка на вагнеровата опера "Зигфрид".
Германски служители по сигурността, цитирани от ДПА, заявиха, че катастрофата се разглежда като нещастен случай и че няма данни за тероризъм. Същото заявиха и представители на Белия дом във Вашингтон. Шефът на германската авиокомпания "Луфтханза" ("Джърмънуингс" е нейна дъщерна фирма) Карстен Шпор изрази дълбоки съболезнования на семействата и приятелите на загиналите пътници и членове на екипажа и ги увери, че катастрофиралият самолет е преминал "рутинен" преглед в понеделник и е бил в "отлично" състояние, макар да е бил в експлоатация от 24 г. и да е извършил досега 46 700 полета, прекарвайки 58 300 часа във въздуха.
Междувременно бяха подновени полетите на хеликоптери над мястото, където бяха открити отломки от катастрофиралия вчера самолет на "Джърмануингс", предаде Асошиейтед прес.
Районът, в който се разби самолетът със 150 души на борда, е труднодостъпен, намира се на височина от 1500 метра.
Тази сутрин времето е било облачно, температурите са били малко над нулата.
Вчера бе намерена едната черна кутия на еърбъса, катастрофирал, изпълнявайки полет от Барселона за Дюселдолф.
Това е устройството, записвало всички звуци и разговори в пилотската кабина. Уредът обаче е повреден, заяви за Франс прес източник, близък до разследването на инцидента.
Намереното устройство е изпратено тази сутрин за експертиза в Париж. Все още се издирва втората "черна кутия", регистрирала данните за полета на машината по маршрута Барселона - Дюселдорф, посочва АФП.
Пилотите не са подали сигнал за бедствие и са изгубили радиовръзка с контролния център.
Днес в района на катастрофата ще пристигнат френският президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и испанският премиер Мариано Рахой. Повечето от загиналите са испанци и германци.
Очаква днес до мястото на катастрофата да стигнат съдебни медици, които да започнат събиране на останките.
Тридневен траур от днес е обявен в Европа заради катастрофата с германския пътнически самолет А320, който се разби във френските Алпи, при която загинаха всичките 150 души на борда.
Междувременно стана ясно, че самолетът на германската авиокомпания "Джърмънуингс" е имал в понеделник технически проблем с вратата на гнездото за предния си колесник, съобщи говорителка на "Луфтханза", цитирана от ДПА.
Това е наложило самолетът А320 да остане през целия ден на летището в Дюселдорф, твърди агенцията, цитирайки електронното издание на сп. "Шпигел". Според говорителката проблемът е бил решен.
Германски медии съобщават, че вчера много пилоти на "Джърмънуингс" са отказали да се явят на работа, позовавайки се на "лични причини". "Причина за отказа им да изпълняват задълженията си очевидно е фактът, че разбилият се самолет заради технически проблеми е прекарал няколко часа в понеделник в режима, познат като "самолет на земята", пише "Шпигел". По данни на в. "Билд" вчера на различни летища във ФРГ са били отменени общо 30 рейса на "Джърмънуингс".
Самолетът на "Джърмънуингс" се разби в трудно достъпен планински масив на Алпите недалече от селцето Дин льо Бен. Загинаха всички 144 пътници и 6-членният екипаж на борда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Покупката на жилище се отлага: Американците се сдобиват с първия си дом едва на 40 г.
Подкрепата на Полша за украинците се пропуква в опасен момент
Кризата с автомобилните кредити може да удари по-широкия финансов сектор в САЩ
К. Ангелов: Целта на особения управител в "Лукойл" е да гарантира стабилност на доставките
Дефлационният натиск в Китай се смекчи леко през октомври
Лавров е готов да се срещне с американския държавен секретар Марко Рубио
Обедна емисия
Влади Въргала след загубата на "Левски" от ЦСКА: Селският циркаджилък победи
Предупреждение за цунами в Япония след земетресение от 6,7 по Рихтер
След София - Пловдив също ще има площад "Журналист"
ЦСКА за Вечното дерби с Левски: Скандално съдийство
Голяма драма: Славия обърна Монтана с два гола след 87-ата минута
ВИДЕО: Левски - ЦСКА
Манчестър Сити – Ливърпул
Лудогорец – Арда
ЦСКА 1948 – Черно море
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Поверия за Свети Мина
Срещи след развод – как да преоткрием любовта
Поредно силно земетресение в Турция
Асен Василев: Не може рафинерия да бъде продадена за 2 седмици
България е сред рекордьорите по продължителност на отпуска за отглеждане на дете
Хасан Адемов: Има безпрецедентен залп срещу бюджета
МВР с подробности за изчезването и търсенето на Стефани
Деница Сачева: Изправени сме пред много сложна ситуация
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя