Властите на Милано и на Рим бяха принудени да вземат спешни мерки, за да се справят с притока на мигранти на две централни гари в тези градове.
В Рим в района на гара Тибуртина властите започнаха за издигат палатки със 150 легла. По-рано през седмицата полицията премести стотици мигранти, които спяха в гарата.
На централната гара в Милано положението също е тежко.
Вчера властите затвориха две зони на приземния етаж, където мигрантите спяха, заради зачестили случаи на краста, посочва "Кориере дела сера".
Вчера кметът на града Джовани Пизапия посети гарата, за да види какво е положението с мигрантите. За тях до сряда вечерта на територията на гарата са обособени два прозрачни павилиона, в които те могат да седят и да спят.
Мнозина нарекоха вече павилионите акваруими или клетки.
Стотици мигранти са настанени в центрове за прием. Между 150 и 400 обаче остават да спят в района на гарата, допълват в. "Дейли телеграф" и Асошиейтед прес.
Областният управител на Ломбардия, към който принадлежи Милано - Роберто Марони, представител на антиимигрантската партия Северна лига и бивш вътрешен министър, заяви, че в областат му вече има достатъчно мигранти. Но в Ломбардия официално досега са били разселени едва 67 мигранти от 100 000 в
Италия, показват статистически данни.
Мигрантите на гарата в Рим и Милано не искат да остават там, да стигнат по на север. Заради срещата на върха на Г-7 в Елмау и конференция в Бавария Германия въведе отново граничния контрол и съседна Австрия също затегна наблюдението на границата.
От четвъртък пък Франция отказва да приема мигранти от Италия и по пътя към пропускателния пункт Вентимиля се е заформила дълга опашка от чакащи. Те дори организираха вчера протест и скандираха: "Не искаме обратно" и "Искаме да влезем", посочва "Кориере дела сера".
За мигрантите в Италия се опитват да се грижат редица организации.
В Милано "Спаси децата" ръководи център за деца под 18 години, които учат италиански и научават какви са правата им за образование, подслон и помощи, припомня в. "Дейли телеграф".
Организацията "Спешна помощ за бежанците" пък раздава храна на мигрантите на гарата в Милано и често пъти си навлича критики, че не помага на бедни италианци. "Лекари без граници" организираха своя собствена мисия по спасяване на лодки с мигранти в Средиземно море.
Очаква се в идните дни италианският премиер Матео Ренци да повдигне въпроса за имигрантите и тяхното разселване при срещи с френския президент Франсоа Оланд и британския премиер Дейвид Камерън. И двете срещи ще се състоят в на Експо Милано съответно на 17 и на 21 юни, посочва "Кориере дела сера". /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Електромобилният бум се пропуква: Различни посоки за ключовите пазари
Рецепта за домашен хляб с чесън и билки за Еньовден
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Георги Димов: Европа е изправена пред цивилизационно унищожаване
Янис ще има нов отбор до часове
Спортът по телевизията днес, 23 юни
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения