Белгийският държавен секретар по убежището и миграцията Тео Франкен уточни, че не всички връщания на мигранти към България са отменени, съобщиха местни медии.
Франкен е коментирал трите решения на Съдебния съвет за чужденците в Белгия, според които трима непълнолетни и непридружени афганистанци не трябва да бъдат връщани в нашата страна "в никакъв случай". Както беше съобщено по-рано, съдебната инстанция възприема, че в България тези афганистанци не могат да се надяват молбите им за убежище да бъдат разгледани справедливо. Съдията добавя, че условията за прием на мигранти в България са незадоволителни.
Държавният секретар пояснява, че това съдебно решение се основава на установените условия в българските бежански центрове през 2015 година. Франкен допълва, че нито Върховният комисариат за бежанците към ООН, нито Съветът на Европа призовават за налагането на мораториум върху връщанията на мигранти към нашата страна.
Белгийски медии коментират, че становището на съдебната инстанция създава прецедент в неизпълнението на политиката на ЕС в областта на убежището. Според правилата на ЕС молбите на мигрантите за предоставянето на бежански статут трябва да бъдат разглеждани от държавата, от която те са влезли в Общността.
Тримата мигранти са подали молби за закрила в нашата страна. Българските власти са снели пръстовите им отпечатъци, както предвиждат процедурите. България е изразила пълна готовност да приеме тримата афганистанци обратно. Медиите определят случая като "странен прецедент", особено защото тримата младежи не попадат в описанието за "уязвими", а са в добро здраве.
През 2014 г. предишният белгийски държавен секретар по убежището и миграцията реши временно да не бъдат връщани бежанци към България заради лошите условия в приемните центрове. Решението тогава бе свързано с призива на Върховния комисариат за бежанците към ООН да не прилага към България регламента на ЕС, според който бежанците следва да бъдат връщани в страната, от която са навлезли в Европа.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът отново поскъпва, след като Тръмп постави под съмнение примирието с Иран*
Икономическият министър спря всички плащания от държавни дружества заради одити
Кризата с авиационното гориво заплашва полетите през лятото
Русия повярва в победата си и спря иновациите за фронта, дронове пак летят към Киев
Силният технологичен сектор окрили щатските индекси
Берлин: Украйна и Германия са стратегически партньори в отбраната
Убиха 19-годишна трансджендър студентка в САЩ
Пеев разпореди проверка след трагедията на "Хемус", Терзиев каза как са реагирали институциите
Денков: Конфликтът на интереси с Панджерова е от близо 10 години
БПФЛ разясни за билетите за финала за Купата между ЦСКА и "Локо" (Пд)
Мъж загина в катастрофа между ТИР и автобус на АМ "Хемус" на входа на София
Берое държи българския футбол в шах
Горещ финал: От Лигата са на тръни заради ЦСКА и Локо Пловдив
Обожание и култ към "дивия петел" Веласкес? Титлата на Левски не е случайна!
Игор Тиаго мечтае за Мондиал 2026: Карлето го включи в списъка си!
Мачовете по телевизията днес, 12 май
Времето лети! ЦСКА бърза с "Армията" заради първия мач в Европа
Как да изградим увереност дори след години на съмнения – стъпка по стъпка
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
Протеинова салата с яйца и пилешко за добра форма
За 3 зодии свършват тежките времена след 13 май
4 грешки, когато си правите смути
Нумерологична прогноза за 12 май
26 човека са ранени при катастрофи в страната за денонощие
Хороскоп за 13 май 2026
Виц на деня - 12 май
Варна е домакин на европейска среща, посветена на бъдещето на устойчивия здравен туризъм
Мачовете по ТВ днес (12 май)
Тежка катастрофа между aвтобус и камион на АМ "Хемус"
Антарктида е подложена на троен удар от климатични промени
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.