Темата за Западните Балкани ще бъде във фокуса на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. във всички възможни формати. Ресорният министър Лиляна Павлова заяви на работна среща с журналисти, че това е различната идентичност на страната ни, която желае добросъседски отношения в региона.
Първата среща по темата Европа – Западни Балкани ще бъде още в календара на естонското председателство във втората половина на тази година – през октомври. Тя обаче ще се проведе в България.
Като втора важна тема Павлова посочи бъдещето на кохезионната политика и инструментите й след 2020 година. Третият български приоритет ще е свързан с богатото ни културно-историческо наследство, което ще представяме чрез културната си програма.
По отношение на излизането на Великобритания от ЕС, Павлова каза, че България ще участва във всички определени формати на темата Brexit, но не трябва да губим фокуса на основните европейски теми и приоритети.
Официалното откриване на българското председателство е предвидено да се проведе в Народния театър.
Министерството на Павлова ще започне да функционира след 31 май, когато МС ще приеме устройствения му правилник. В него ще има 70 щатни бройки, 50 от които ще дойдат от съществуващия вече национален център, който се трансформира в министерство. Допълнителните 20 щата ще са политически кабинет и задължителната обща администрация.
Министерството остава в централната сграда на НДК, където в момента е разположен центърът. Ще има говорител на председателството и у нас от 1 януари, когато то започва. Името му все още се обсъжда.
Павлова каза, че екипът й се старае да влезе в определения общ бюджет за председателството от 150 млн. лв., включително чрез пренасочване на средства от едни пера по други. За кетъринга за заседанията, за който са отделени 1.7 млн. лева, ще бъде проведена обществена поръчка.
У нас за шестте месеца е предвидено да се проведат 32 официални заседания и 170 технически – всички в НДК. Подкрепяща сграда, но само за технически срещи, е тази на резиденция "Бояна". Общо 1200 души ще работят за председателството у нас и в Брюксел и ще преминат обучения за това.
Крайният срок за приключване на ремонта на НДК е месец октомври. Той е в сравнително напреднала фаза, каза Павлова. Забавянето е свързано основно със сигурността и въвеждането на допълнителните мерки, които се изискват. В последните два месеца на годината ще бъдат направени специални тестове след ремонта и ще се отстраняват евентуални пропуски.
Павлова акцентира на това, че председателството ни е надпартийна тема, по която правителството търси разбирателство, консенсус и единно говорене. Тя изрази надежда Министерски съвет, Президентство и Народно събрание да работят за него в екип, както България ще работи в трио заедно с Естония и Австрия.
След като бъдат съгласувани и определени, приоритетите на триото Естония – България – Австрия ще бъдат подписани формално от тримата премиери на 22 юни в Брюксел.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи търговията, отдръпвайки се от рекорда през предходната сесия
София Каломенидис: За успешно IPO – бъди подготвен, разкажи история, спечели доверие
Русия свива прогнозите си за добив на петрол, износът намалява от началото на май
Китай получава по 500 млн. долара на час от износ, подкрепен от АІ
Сенатът на САЩ утвърди Кевин Уорш за член на Управителния съвет на Фед
Кадър на деня за 12 май
Ще има ли дисциплинарни наказания срещу Сарафов и Русинова?
Църковен празник, поверия и забрани на 13 май
Прогноза за времето днес, 13 май: Ще се редуват слънце, дъжд и бурен вятър
Лудогорец - Левски
ЦСКА - ЦСКА 1948
Тунчев каза как успя да нашамари Ботев в Пловдив
Коко Гоф трсна рускиня след драма с пет мачбола
Марта Кревсун
Ще успее ли Левски най-после да победи Лудогорец
Започна 79-ият филмов фестивал в Кан: Блясък по червения килим (+Снимки)
5 зодии с подкрепа от Вселената до 20 май 2026
Нумерологична прогноза за 13 май
Сьомга с брюкселско зеле, лимон и дижонска горчица
Тайната на перфектната кожа – рутина за красота стъпка по стъпка
Дневен хороскоп за 13 май, сряда
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Шестима стажант-юристи встъпиха в длъжност в Окръжен съд - Варна
С 2 419 души е намаляло населението на Варненско за година
Черноморският регион трябва да стане реален приоритет на ЕС
Главно добричлии и шуменци са новите варненци
Черно море победи Локо Пловдив в директен сблъсък за място на баража за Европа
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря