Лидерът на германските социалдемократи заяви днес, че е бил насърчен от партии и лидери на европейски страни, включително и от френския президент Еманюел Макрон, да управлява отново в коалиция с Ангела Меркел, за да могат да бъдат извършени европейски реформи, предаде Франс прес.
"Гледаме много сериозно на посланията, идващи от наши европейски партньори", каза Мартин Шулц на пресконференция в Берлин.
"Наши братски партии, дори и господин Макрон, който не е председател на една братска партия" искат да бъде сложен край на политиката на блокаж спрямо реформите на еврозоната, каквато наблюдавахме досега от страна на германското министерство на финансите", каза Шулц.
Така той потвърди информациите на в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг", че Макрон, а също и гръцкият премиер Алексис Ципрас са го насърчили в телефонни разговори да продължи управляващата коалиция с консерваторите с оглед постигане на напредък в европейските реформи.
Телефонните разговори, които проведох, имейлите и есемесите, които размених, са все в този дух, каза Шулц.
Германската социалдемократическа партия е готова да води разговори с консерваторите, за да се извади страната от политическата криза след провала на преговорите на Меркел със Свободните демократи и Зелените за съставяне на управляваща коалиция. Но социалдемократите имат намерение да поставят свои условия.
"Едно нещо е сигурно. Не можем да продължаваме така по отношение на Европа. Това е и посланието на други приятелски партии и правителства, които се надяват, че когато Германия има ново правителство, тя ще води прогресивна политика, която да е и по-социална, и по-динамична", каза Шулц.
Макрон иска да бъде създаден пост министър на финансите и да има бюджет на еврозоната, но тези идеи бяха посрещнати хладно в Берлин. Консерваторите виждат в тях риск, че дълговете на страните от еврозоната ще се превърнат в общо бреме и накрая едни страни ще трябва да плащат за дългове, натрупани от други. А германските социалдемократи имат позиции, близки до тези на Макрон.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Анализаторите в Англия решиха: Има нарушение срещу Рая
17 повторения решили съдбата на гола на Чуковете
Спортът по телевизията днес, 11 май
Убийствена стрелба отдалеч прати Ню Йорк на финал на Изток
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Френска пролетна супа с ориз
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3