Частното недвижимо имущество на белгийските граждани надвишава три пъти размера на националната икономика. Това изчисли Националният статистически институт в страната.
Според сметките на статистиците стойността на недвижимостта на гражданите е 1,43 трилиона евро, което е 334 процента повече от брутния вътрешен продукт на страната. През 2016 г. размерът на националната икономика е възлязъл на 422 млрд. евро.
Недвижимостта е по-голяма и от личното богатство в пари на гражданите, което е изчислено на малко над 1 трилион евро.
Изследването, което се базира на оценки на недвижимост за последните 10 г., установява, че 60% от имотите са под формата на земя и 40% на сгради.
От застроената собственост две трети се използва за жилища, 6% са магазини, офиси и фабрики. Земеделската земя е 4,5 на сто от недвижимата собственост.
Стойността на поземлената частна собственост - терени и ниви, в Белгия се изчислява на 863 милиарда евро. За последните 10 г. това е увеличение със 70 на сто, пише в доклада на статистиците.
Стойността на сградния фонд в частно владение се оценява на 549 млрд. евро. Почти всички сгради се използват като жилища (97%). За сравнение през 2005 г. сградите частно владение в Белгия са били оценени на 369.2 млрд. евро.
По територия Белгия е три пъти по-малка от България — около 30 000 кв км. Населението й е почти два пъти по-многобройно - над 11,3 млн души.
Междувременно от съюза на нотариусите в Брюксел съобщават, че през миналата година цената на жилищните имоти е паднала с 2,5 процента и средното жилище струва около 430 000 евро. Спадът при апартаментите е 3 на сто, като средната им цена е около 235 000. Причината е, че гражданите предпочитат да живеят в околностите вместо в големите градове. Правителството дори обмисля да обяви данъчни облекчения за онези, които се установят в градския център.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ разширяват санкциите си срещу Куба
Dow Jones изтри над 700 пункта в четвъртък
Разходите по държавните заеми в Европа растат, но какво означава това за домакинствата?
Инвестициите в бизнес имоти в ЦИЕ достигат почти 6 млрд. евро през първото полугодие
JD Sports снижи прогнозите си, тъй като потребителите харчат по-малко за маратонки
Очаквани данъчни промени в Китай охлаждат разходите на богатите купувачи за луксозни стоки
Ядете яйца всеки ден? Вижте какво се случва с черния дроб
Рецепта за доматен сос - перфектен е за пица, паста и други ястия
Рецепта за лесно хрупкаво пържено пиле
Ежедневните навици, които състаряват кожата по-бързо от времето
Украйна порази рядък руски Су-34 при мощен удар по военното летище "Ахтубинск"
ЦСКА се самоуби в Крит и падна тежко от ОФИ в Лига Европа
Спортът по телевизията днес, 21 август
Брадата мина границата от 500 милиона долара от заплати
Мачовете по телевизията днес, 21 август
Верстапен бил по-близо до отказване, отколкото до смяна на отбора
Кошмар за ЦСКА в Крит: ОФИ разби „червените“ с 3:0
ЦСКА се разпада: Гбамен и Джеймс Ето’о също са аут
Таро карта за 21 август, петък - Асо жезли
Дневен хороскоп за 21 август, петък
10 рецепти за разядки
Тест: Дървото на желанията
5 зодии с положителни промени до края на август 2026
Цветни и абстрактни – маникюри за зодия Дева (+Снимки)
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Витамин D е свързан с по-добра когнитивна функция
Проф. Юта-Берглер Клайн: GPT-1 антагонистите, използвани при диабет и за отслабване, предпазват и сърцето
Нов ЯМР, скенер и линеен ускорител ще заработят в ИСУЛ от есента
Психология за родители: Тръгването на ясла или градина – как да подкрепим детето при адаптацията
С фото изложбата „Всеки нов живот заслужава шанс“ Майчин дом отбелязва 50 години неонатология
„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа