Македония и Албания не бяха допуснати за започване на преговори за членство в ЕС днес, след драматично заседание на външните министри на ЕС продължило почти 6 часа.
Европейската комисия препоръча през май двете страни като готови да стартират преговорите, но еврочленки не успяха да постигнат нужното единодушие да дадат незабавен старт на процедурата, която трябваше да бъде одобрена от европейските лидери в четвъртък.
Вместо това Скопие и Тирана получиха обещание преговорите да започнат през юни догодина, ако всички условия за това са на лице.
Причината за отлагането са няколко държави, които смятат, че реформите в Скопие и в Тирана и особено борбата с корупцията и налагането на върховенството на закона, не са достатъчно убедителни. Сред тях са Холандия и Франция.
Холандският министър на външните работи Стеф Блок каза, че “двете страни са постигнали напредък, но той не е достатъчен, защото е необходимо те да покажат последователност в борбата с корупцията и върховенството на закона”. Холандският парламент гласува специално решение миналата седмица, с което не позволява на правителството да се съгласи на започването на преговори. “Нужно е двете държави да покажат упоритост в борбата с корупцията и върховенството на закона преди да можем да дадем съгласие”, подчерта Блок.
Албания и Македония остават с надежда за следващата година, когато Европейската комисия отново ще оцени хода на реформите в двете държави и ще предложи на страните членки да започнат преговори с тях.
Скопие, която е кандидат за член в ЕС от 2005 г. разреши по-рано този месец 27-годишния си спор с Гърция и промени името си на Северна Македония. Това беше условие Атина да свалли ветото си върху членството й в ЕС и в НАТО, но това не се оказа достатъчно.
Основните съмнения на страните членки обаче идват по-скоро от препоръката за Албания, която част от тях намират за недостатъчно убедителна, както и напредъкът в реформите и в съблюдаването на закона за недостатъчно напреднали. Тирана е кандидат за ЕС от 2014 г.
В позицията на страните членки се казва, че Македония трябва да направи повече в борбата с корупцията и да задълбочи реформите, а Албания - да покаже по-добри резултати не само срещу корупцията, но и в противодействието на организираната престъпност, както и в реформирането на правосъдната си система.
Въпреки днешната загуба Македония се надава да получи покана за влизане в НАТО на срещата на Пакта в Брюксел след 2 седмици.

Робърт Джордан за Ормуз: Безопасното преминаване е в очите на наблюдаващия
БАКБ с 20% ръст на привлечените средства
Какво се знае за турската програма за балистични ракети?
Тримесечната печалба на Lyft разочарова, задушена от разходите за глобално разширяване
Илон Мъск е притеснен за веригите за доставки
БОРИКА: България е сред малкото държави в Европа със самостоятелна платежна система
Кабинетът "Радев" положи клетва, опозицията скочи в парламента с остри реплики
Инфлацията в Гърция се ускорява рязко през април до 5,4%
Откритото тяло в двора на хотел е на френски гражданин, мъжът е с прерязано гърло
Йотова: Очаквам бързи и решителни действия от новото правителство
Прокуратурата обжалва паричната гаранция на Станимир Хасърджиев
Ясно е дали Флик напуска Барселона
ЦСКА отбеляза 5 години от кончината на легендарния Джеки
Мачовете по телевизията днес, 8 май
Край на спекулациите! Ясно е дали Домусчиеви зарязват Лудогорец
Трансфер! Ботев Пловдив взима голаджия на ЦСКА
Веласкес обяви грандиозна цел пред Левски
Педикюри за пролет-лято 2026: В красиви цветове и с блясък (+Снимки)
„Резерватът Куба“: живописните кътчета в Стара Хавана с нейните легендарни кръчми и магазините с купони
Спатифилум – как да се грижим за цветето „женско щастие“
Сицилиански портокалов кекс
5 тревожни сигнала, че мъжът ви не ви уважава
Модни трикове от TikTok – какво наистина работи
СЗО с нова информация за хантавируса
Какво ще бъде времето в събота?
Черно море Тича ще домакинства на Балкан в Шумен
ЗАД „Армеец“ отбеляза три десетилетия възход, доверие и лидерство в застрахователния пазар
Двама обвиняеми за измами с бързи кредити са задържани за 72 часа
Фон дер Лайен честити на Радев
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази