Трябва ли на България да ѝ бъде позволено да се присъедини към еврозоната и Банковия съюз? Това е въпросът, който европейските политици обмислят през настоящото лято.
На теория, разбира се, България не само има правото да се присъедини към двата механизма, но и е правно задължена да го направи съгласно условията приемането ѝ в Европейския съюз.
На практика, отговорът на европейските лидери през юни беше лишен от позитивизъм, предава Investor.bg, позовавайки се на информация на Euromoney.
Макар принципно да се съгласиха с искането, приемането на България беше отложено максимално напред във времето, подлагайки страната на периода за оценка от минимум една година, преди страната да премине към единната европейска валута.
Опасенията на европейските лидери не са свързани с макроикономическата позиция на България.
Страната с лекота изпълнява Маастрихтските критерии. Това, от което европолитиците не са особено доволни от България, са ниските доходи, вкоренената корупция в различните сфери и липсата на единност в банковия сектор.
На пръв поглед подобна мярка изглежда разумна - българските институции остават слаби, а управлението е също толкова нестабилно.
Опасенията около стабилността на банков сектор също не са безпочвени. Изминаха само четири години от колапса на четвъртата по големина банка в страната – Корпоративна търговска банка (КТБ), което разкри големи пропуски в управлението и надзора. В резултат на това обвинения бяха повдигнати срещу двама бивши банкови управници, заедно с основния акционер, десетина банкови служители и двама местни одитори.
Колкото и зле да изглежда това, макар българският банков сектор има своите проблеми, няма причина да очакваме системна криза.
Почти всички най-големи национални банки са част от западни организации, включително и лидерът от миналата година UniCredit Bulbank. Вторият по големина кредитор в България - банка ДСК, е притежание на унгарската OTP Bank. Най-голямата местна банка е Първа инвестиционна банка (FIBank), която е класирана четвърта по общи активи и има депозитна база от 4,4 млрд. долара (7,4 млрд. лева).
От това може да се направи изводът, че дори и да се появи нещо негативно в рамките на българския банков сектор, то едва ли ще засегне по някакъв начин останалите страни, пише Euromoney.
Продължението на анализа четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 19 май
S&P отчете трета поредна сесия на спад на фона на скока в доходността на облигациите
Учените отхвърлят най-мрачния климатичен сценарий
Каква е формулата за компании за милиарди?
Учен: AI суверенитетът в администрацията има различни слоеве
Великобритания планира да внася дизел и реактивно гориво от преработен руски петрол
Поверия и забрани за празника на 20 май: Православната църква почита Свети Талалей
Времето днес, 20 май: Облаци и превалявания с температури до 26 градуса
Хороскоп за 20 май: Някои зодии ще имат неочакван късмет
Робот с AI сменя гуми без да сваля джантите (+ВИДЕО)
Домашен царевичен хляб със сирене и мащерка
Гримът - приятел или враг на кожата?
Време е за големия финал в Лига Европа!
Локо Пловдив застава на пътя на ЦСКА към трофея от Купата
Спортът по телевизията днес, 20 май
Мачовете по телевизията днес, 20 май
Вики Томова се измъчи, но елиминира испанка на Ролан Гарос
22 години мъка стигат! Арсенал е шампион на Англия!
Нумерологична прогноза за 20 май
10 празнични десерта за 21 май
Пухкави минипалачинки с извара
5 ястия за Спасовден
Дневен хороскоп за 20 май, сряда
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Недостигът на кадри остава най-големият проблем за бизнеса
В Япония отвори врати първата в света лаборатория, управлявана изцяло от роботи
Извънземните вероятно са много по-развити от хората, твърди астрофизик
Европа разработва космически самолет за многократна употреба
Откриха следи от изчезнал океан в Централна Азия
Изследовател: САЩ са открили четири вида извънземни от катастрофирали НЛО
Сигналът от „Вояджър 1“ вече пътува над 23 часа до Земята